Nová čísla: Pane Okamuro, nekoukejte. Pane Babiši, je to dobré

28.05.2014 13:56

Prudký pokles popularity zaznamenává hnutí Úsvit Tomio Okamury. Kdyby se v současnosti konaly sněmovní volby, jeho kandidáti by se vůbec do sněmovny nedostali. Naopak by uspěli jejich konkurenti ze Strany zelených. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu agentury ppm factum research, který probíhal ve dnech 15.-26. května na reprezentativním vzorku 970 občanů ČR starších osmnácti let.

Nová čísla: Pane Okamuro, nekoukejte. Pane Babiši, je to dobré
Foto: ppm factum
Popisek: ppm factum

Průzkum také potvrdil stabilní oblibu hnutí ANO miliardáře a ministra financí Andreje Babiše, které by získalo 22,5 %. Na druhém místě s 19,4 % skončila sociální demokracie, na třetím KSČM s 15,7 %. Následuje TOP 09 a STAN (9,9 %), ODS (7,6 %) a KDU-ČSL (6,5 %). Nově by se do sněmovny dostala Strana zelených, která by získala 5,2 % hlasů. Její poslanci by vystřídali Úsvit přímé demokracie, kterému průzkum přisuzuje jen 2,9 % odevzdaných hlasů. Nepatrně lepší výsledek by dokonce získali Piráti (3 %). Ostatní strany by nepřekročily dvouprocentní hranici.

Celý průzkum ZDE

Největší propad obliby postihl hnutí Úsvit

Oproti výsledkům sněmovních voleb loni v říjnu posiluje hnutí ANO o čtyři procentní body, Strana zelených (o dva procentní body) a KSČM (o necelý jeden procentní bod). Naopak TOP 09 klesá o přibližně dva procentní body, ČSSD klesá o jeden procentní bod. Největší propad ale zaznamenává hnutí Úsvit, a to o celé čtyři procentní body.

Po přepočtu volebních výsledků na mandáty by jich ANO získalo 59, ČSSD 48, KSČM 39, TOP 09 20, ODS 16, KDU-ČSL 12 a Strana zelených by získala 6 mandátů.

Volební účast by podle průzkumu dosáhla 47 %, ochota jít volit do sněmovny je tedy nižší, než byla v polovině října 2013, kdy se voleb do dolní komory parlamentu zúčastnilo 59,5 % oprávněných voličů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Katastrofa ČSSD: Zazněl odhad výsledku. A padají silné věty

20:37 Katastrofa ČSSD: Zazněl odhad výsledku. A padají silné věty

Advokát Pavel Němec si povšiml odhadů vedení sociální demokracie, jež se obává, že v evropských volb…