Nová doba, kvůli kůrovci necháme zničit celý les. Jaroslav Bašta má otřesný zážitek z výletu do přírody

02.09.2018 10:01

Někdejší velvyslanec v Rusku a na Ukrajině Jaroslav Bašta v komentáři pro Prvnízpárvy.cz se vztyčeným ukázováčkem upozorňuje na to, že jedním z průvodních jevů nové doby se stal odpor k jakémukoliv omezování a návrat k „přirozenosti“ úplně ve všem. Vrcholem tohoto úsilí byl boj za svobodu pro kůrovce, aby mohl sežrat šumavské smrkové lesy. A neunikly tomu prý ani řeky. Přehrady, jezy a podobná zařízení nová doba chybně zavrhla jako „betonové lobby“. A to v období sucha značí vážný problém. „Ohrožuje to naší existenci, z naší země se může stát brzy polopoušť, aktivisté už do staveb nesmí mluvit,“ říká exvelvyslanec.

Nová doba, kvůli kůrovci necháme zničit celý les. Jaroslav Bašta má otřesný zážitek z výletu do přírody
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Bašta

Jakékoli varovné hlasy, které v době povodní v devadesátých letech a na počátku nového tisíciletí připomínaly, že hrozbu budoucnosti představuje sucho, vlivná část odborné veřejnosti odsoudila prý jako nesmyslné. „Pak došlo ke klimatické změně, před kterou ti škarohlídové varovali. Je tepleji a začalo málo pršet, už čtyři roky,“ připomněl na úvod Bašta.

Sám se proto minulý víkend vypravil na výlet na horní tok Střely a počítal s tím, že bude muset asi dvakrát brodit řeku. Následně pak příšlo ale velké zděšení. „Byla ale úplně vyschlá, stejně jako všechny potoky, které do ní tečou. Na ploše přes 200 km čtverečních zůstala voda jen v rybnících a přehradě,“ zhrozil se a dodal, že Střela nejvíce připomíná vádí, které viděl na pouštích.

Neskrývá obavy z toho, že situace se jen tak nezlepší. Podzimní nebo zimní srážky ten děsivý deficit vody v krajině podle exvelvyslance možná na chvíli zamaskují. Pokud ale bude příští rok stejné počasí jako letos, začnou usychat lesy. A tak nám nezbyde, než se hodně rychle vrátit ke stavbě přehrad, rybníků, nádrží a jezů. „Pokud tedy nechceme, aby se z naší země stala během relativně krátké doby polopoušť, která uživí jen zlomek současného obyvatelstva, bude prvním předpokladem pro překonání tohoto nového typu ekologické krize změna myšlení,“ poznamenal Bašta.

Původní text ZDE

„Do staveb budoucích přehrad a záchrany lesů by nadále neměli mluvit aktivisté, jejichž nevyřčeným ideálem je divočina bez lidí. Za současné klimatické situace se dosavadní lhůty povolování staveb stávají překážkou, která bude doslova ohrožovat naší existenci,“ uzavřel bývalý velvyslanec s tím, že už letos se názorně přesvědčujeme o tom, že voda je nejdůležitější životní potřebou.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vláda lokajů. Protektivní vrchnost uctívají, spodinou opovrhují, říká profesor Žaloudík

16:02 Vláda lokajů. Protektivní vrchnost uctívají, spodinou opovrhují, říká profesor Žaloudík

„Aktivistická sebelikvidace Evropy čištění celého světa neprospěje,“ podotýká ke Green Dealu emeritn…