Nové strany rozbíjí důsledky opoziční smlouvy, domnívá se starosta Mnichova Hradiště

18.05.2015 16:04 | Zprávy

Městský úřad z hlediska samosprávy zamrzl někdy v době před čtyřmi až šesti lety a stagnace městské policie trvá snad už celou dekádu, říká v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz Ondřej Lochman (Žijeme pro Hradiště). Posteskl si také nad pomalým tempem, týmem a negací, s jakými jsou řešeny problémy města. Jaké kroky bude chtít podniknout pro změnu a jaké další novinky plánuje? Naši redakci zajímalo také to, jak vypadá klasický den starosty. A nejen to.

Nové strany rozbíjí důsledky opoziční smlouvy, domnívá se starosta Mnichova Hradiště
Foto: archiv starosty
Popisek: starosta Mnichova Hradiště Mgr. Ondřej Lochman, Ph.D. (Žijeme pro Hradiště)

V komunální politice jste nováčkem, přitom hned ve funkci starosty. Jaký máte z prvního půl roku ve funkci pocit? Neobáváte se, že jste si, lidově řečeno, ukousl moc velké sousto?

Práce starosty mě v první řadě baví, přestože se mi ještě nepodařilo dostat se pod 300 hodin práce za měsíc. Velké sousto to rozhodně je, neboť radnice neměla připravený žádný plán pro další roky, do něhož by nové vedení mohlo vrhnout nashromážděnou energii, s níž na úřad přišlo. Mluvím o minimu projektů připravených z hlediska investic, dále městském úřadu, který z hlediska samosprávy zamrzl někdy v době před čtyřmi až šesti lety, a městské policii, jejíž stagnace trvá snad už celou dekádu. Současně, jak říkáte, jsem nováčkem. Jsem si tedy vědom toho, že kvůli své nezkušenosti v některých oblastech dělám chyby.

Co pro vás jako starostu bylo v prvních měsících nejtěžší?

Tři věci: pomalé tempo, tým a negace. Z neziskové oblasti, ve které jsem se řadu let pohyboval, jsem byl zvyklý věci, které znamenaly problém, ihned začít řešit a vyřešit. Bez ohledu na přesčasy. Na radnici naopak stále slyším, že je něčeho moc, že to nejde, nebo že to nemůžeme. Většinou jde naštěstí o zákonné lhůty a poukazování na to, abychom nezanedbali nařízení a zákony.

Co se týče týmu, jde o to, že každý čeká od starosty maximum. Sám starosta ale pochopitelně vše nezařídí, a proto potřebuje na radnici tým, který mu s tím pomůže. Přechod z mezinárodní britské nadace do reality malého města je z hlediska lidského kapitálu velmi tvrdý. Tým na radnici tedy ještě upravuji. Věřte mi, že to není jednoduché ani pro mě, ani pro úřad. Zároveň cítím, že jsem se dostal do paradoxní situace. Nastoupil jsem do nového zaměstnání na vedoucí pozici, kde jsem zodpovědný za výsledky. Pokud bych si ale přivedl pouze své osvědčené spolupracovníky, na které se mohu spolehnout, bude mi vyčítáno, že jsou to moji koně a že jednám netransparentně.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Kateřina Synková

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Pozitivní diskriminace

Na jednu stranu odsuzujete pozitivní diskriminaci, na druhou stranu vám nevadí, že se jí vaše vláda dopouští? Proč třeba neustále zvýhodňujete Ukrajince? Já to chápal zpočátku, ale po třech letech? A druhá věc, proč už se dnes nemůžou problémy nazývat skutečnými jmény, proč se kolem některých našlap...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Tohle jsem nezažil. Čekal jsem, kdy mi nasadí pouta.“ Překvapení od Okamury

14:55 „Tohle jsem nezažil. Čekal jsem, kdy mi nasadí pouta.“ Překvapení od Okamury

Čtyři strany, čtrnáct krajských jedniček, šest témat. Číselnou symboliku na tiskové konferenci SPD k…