Nové zákony o šmírování: Českem se rozhléhá protest a obavy o ohrožení svobody

09.01.2017 11:50

Česká advokátní komora (ČAK) se obává, že novela zákona o vojenském zpravodajství naruší důvěrnost komunikace advokátů s klientem. Informuje o tom server Česká justice.

Nové zákony o šmírování: Českem se rozhléhá protest a obavy o ohrožení svobody
Foto: PixaBay.com
Popisek: Ochrana soukromí - ilustrační foto (licence CC0 Public Domain)

Poukazuje na to, že novelizace zákona Vojenskému zpravodajství nově přisuzuje odpovědnost za kybernetickou obranu Česka. Novelu již Sněmovna podpořila v prvním čtení. Zpravodajci získají více pravomocí k monitoringu subjektů. ČAK se proto obává, aby nedošlo k narušení důvěrnosti komunikace mezi advokátem a klientem.

Server připomíná, že zajištění kybernetické obrany Česka není v zákonech nyní ošetřeno. Novela by proto nově měla přisoudit odpovědnost za tuto oblast armádní tajné službě. Zpravodajství by dostalo možnost připojit k zařízením provozovatelů sítí elektronické komunikace své vlastní „technické prostředky kybernetické obrany“.

Celý text je ZDE

Přístroje by prý měly být schopny zajistit tajné službě dostatečné informace o dění na síti, neměly by ale monitorovat komunikaci jednotlivých lidí. Pokud by se na ně chtěla tajná služba zaměřit, musela by, stejně jako v současné době, požádat o povolení soudce. Přesnější informace o technických prostředcích dokument z bezpečnostních důvodů neuvádí. O jejich umístění bude rozhodovat vláda, která také schválí manuál, podle kterého je budou moci zpravodajci používat.

„ČAK považuje za legitimní upozornit v rámci legislativního procesu na potenciální nebezpečí, které návrh zákona představuje pro ústavou chráněnou důvěrnost komunikace mezi advokátem a klientem, a to v rozsahu judikovaném jak Ústavním soudem ČR, tak Evropským soudem pro lidská práva,“ uvádí Komora ve svém prohlášení. Znovu se tak do popředí dostává otázka výběru mezi bezpečností a ochranou demokratických hodnot a právního státu.

Novela zákona umožňuje Vojenskému zpravodajství užívat tzv. technické prostředky kybernetické obrany. Definice těchto prostředků je podle Komory vágní. „Jde o velmi neobratnou formulaci, která ad absurdum připouští použití jakéhokoliv technického prostředku. Již takto samo o sobě formulované oprávnění, které je co do použitelných technických prostředků v podstatě neomezené, musí nutně znepokojovat,“ varuje ČAK.

Zmíněný návrh je podle ČAK potřeba zhodnotit z hlediska dostatečné ochrany nedotknutelných zásad demokratického právního státu. „Lze v této souvislosti připomenout citát Benjamina Franklina – kdo vymění svobodu za trochu bezpečí, ten si nezaslouží svobodu ani bezpečí,“ uzavírá své prohlášení ČAK.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Všude jako v Bruselu. Bodání, vraždy, popravy. „Popírají to. Nebo hůř, tvrdí, že je to dobře.“

11:30 Všude jako v Bruselu. Bodání, vraždy, popravy. „Popírají to. Nebo hůř, tvrdí, že je to dobře.“

„Původní bílé křesťanské evropské obyvatelstvo je nahrazováno migranty stále se zrychlujícím tempem,…