Noví soudruzi v elegantním balení. Komentátorka našla vzor našich Pirátů v knize pojednávající o SSSR

06.04.2019 15:53

Komentátorka Karolina Stonjeková se zaměřila na nápad pirátského primátora Prahy Zdeňka Hřiba – šmírovat majitele prázdných bytů prostřednictvím údajů z jejich elektroměrů a následně je zdanit. Minulost se nenápadně vrací, bije na poplach komentátorka. Jistou paralelu zde shledává s příběhem v novele Psí srdce od ruského spisovatele Michaila A. Bulgakova z roku 1925.

Noví soudruzi v elegantním balení. Komentátorka našla vzor našich Pirátů v knize pojednávající o SSSR
Foto: Repro XTV.cz
Popisek: Karolina Stonjeková
reklama

Novela spisovatele Bulgakova Psí srdce líčí osud profesora Preobraženského, který neuváženým chirurgickým experimentem udělá z milého toulavého pejska nepříjemného člověka, zarytého komunistu, který se po čase spolčí se soudruhy z domovního výboru a začne profesora terorizovat za to, že si dovolí obývat příliš velký byt. Útočí na něj a pravidelně ho navštěvují, aby mu důrazně vysvětlili, že užívá nadměrnou bytovou plochu, o kterou by se měl ve vyšším zájmu podělit. Až opětovná operace vše vyřeší a promění komunistu zpátky na mírumilovného psa.

Paralela Bulgakovovy novely s návrhem primátora Hřiba je podle Stonjekové zcela jasná. „Podobnost pirátského uvažování a dob minulých, které Psí srdce satiricky líčí, měla zarážet a varovat,“ je přesvědčena Stonjeková. A prý tím spíše, že po podpoře extremistů z centra Klinika se jedná již o druhý případ. „Zde dal představitel Pirátů jasně najevo, že tato strana si s nedotknutelností soukromého vlastnictví hlavu příliš neláme,“ míní.

U marginálního subjektu, balancujícího na hraně volitelnosti, by to nikoho dvakrát vzrušovat nemuselo. Ale u partaje, která je podle řady průzkumů druhou nejsilnější politickou silou v zemi, je to naopak. „Přinejmenším je to důvod ke znepokojení. A nic na tom nemění ani fakt, že po nátlaku koaličních partnerů z TOP 09 a z iniciativy Praha sobě nakonec Hřib od svého nápadu zatím ustoupil,“ doplnila komentátorka.

Původní text ZDE

Nic to prý nemění už proto, že daň z dlouhodobě neobydlených bytů je v programu Pirátů už od parlamentních voleb, takže jde o myšlenku, k níž se strana dlouhodobě hlásí. V Bulgakovově novele stačila jediná operace, aby bylo po problému; v tom už se ale podobnost příběhů rozchází.

V české politice prý bude potřeba daleko složitější operace k tomu, abychom problém odstranili. „Problém připustit si, že staří dobří komunisté jsou minulost, protože na scénu vstoupili noví soudruzi v mladém a elegantním balení,“ uzavirá Stonjeková.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Chrliči kravin. Bába od plotny, která díky Milionu „chlívek“ objevila patent na rozum, radí premiérovi! Ivan Vyskočil vstupuje do vřavy v době koronaviru

7:52 Chrliči kravin. Bába od plotny, která díky Milionu „chlívek“ objevila patent na rozum, radí premiérovi! Ivan Vyskočil vstupuje do vřavy v době koronaviru

NEDĚLNÍ RÁNO S IVANEM VYSKOČILEM „EU, která nám striktně předepisovala, že rum se nesmí jmenovat rum…