Novinář Best pochválil Sobotku. Za statečnost

30.09.2014 12:31

Premiér Bohuslav Sobotka prý vzdoruje americkému prezidentu Obamovi, když rozporuje jeho názory v NATO. Známý americký novinář Erik Best se domnívá, že na odpor má tentokrát plné právo.

Novinář Best pochválil Sobotku. Za statečnost
Foto: Petr Merta
Popisek: Americký novinář Erik Best
reklama

Česká republika se připojila k deklaraci NATO, která potvrdila dřívější plán rozšiřování o Gruzii a další země. V deklaraci bylo mimo jiné uvedeno, že o svém rozšíření bude NATO rozhodovat samo a nenechá se přitom nikým ovlivnit. Pět dní poté ale premiér Bohuslav Sobotka v Parlamentu řekl, že žádné rozšiřování není možné, pokud by znamenalo eskalaci vojenského napětí.

Poté se objevila další prohlášení českého premiéra, naznačující pochybnosti ohledně vojenských operací v Iráku a Sýrii. Vrcholem bylo podle Besta prohlášení, že Česká republika není „formálně“ součástí žádné koalice proti Islámskému státu.

Celý komentář Erika Besta ZDE.

Premiér podle Besta slovíčkaří, což ale nic nemění na faktu, že stanovisko prezidenta Obamy, který útoky na Islámský stát vyhlásil, rozhodně bezvýhradně nepodporuje. Novinář se však domnívá, že není důvod to českému premiérovi vytýkat. Lze totiž s úspěchem pochybovat, zda nám vůbec vznikl nějaký spojenecký závazek.

„NATO o použití síly v Iráku nikdy nehlasovalo, natož pak v Sýrii, ale Barack Obama záměrně volí zavádějící obraty, aby vyvolal dojem, že disponuje větší mezinárodní podporou než ve skutečnosti,“ myslí si komentátor. A ve chvíli, kdy je Česko prezentováno jako účastník akce, aniž se jakkoliv vyjádřilo, má podle něj český premiér právo na odpor.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ať se stydí! Babiš vytáhl článek a huboval

19:16 Ať se stydí! Babiš vytáhl článek a huboval

Je tu neděle a spolu s ní tradiční informační pořad premiéra Andreje Babiše „Čau lidi“. A bylo o čem…