Novinář Kaiser ukázal, kdo jsou nepřátelé české demokracie. Spoustu kolegů tím asi rozčílí

13.05.2019 22:50

Zhruba dvě stovky českých aktivistů v neděli na shromáždění v Praze vyzvaly magistrát hlavního města, aby bezodkladně vyhlásil stav klimatické nouze. Nedělní demonstranti v Praze podle komentátora Daniela Kaisera už čtvrt roku opičím způsobem napodobují panikářské hnutí, které se v posledních měsících objevilo v západní Evropě. Ve svém komentáři s tím souvisejícím, který Kaiser nazval „Nepřátelé české demokracie – a tentokrát ani Babiš, ani Zeman“, se na serveru Echo24 tomuto tématu podrobněji věnuje.

Novinář Kaiser ukázal, kdo jsou nepřátelé české demokracie. Spoustu kolegů tím asi rozčílí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Iniciativa studentů a studentek Fridays For Future pořádala středoškolskou stávku za zlepšení stavu klimatu nejen v Praze

Na požadavky aktivistů týkající se vyhlášení stavu klimatické nouze Kaiser poznamenal, že dosáhli úrovně Zdeňka Nejedlého, který podle dobového vtipu z padesátých let otevíral v Praze deštník, když v Moskvě pršelo.

Co by vlastně vyhlášení stavu klimatické nouze mělo přesně znamenat, podle Kaisera přesně nikdo neví. Zmínil však, že hnutí, jež jdou českým aktivistům vzorem, jako skupina Extinction Rebellion v Británii, vyhlašují tak radikální cíle, že je sama nemohou brát vážně. „Například bezemisní Británii do roku 2025, tedy za pouhých šest let,“ uvedl s tím, že přesto tento přepjatý radikalismus nezabránil britské politice, aby se nepočetnému, a o to hlasitějšímu hnutí podbízela.

Británie se nakonec stala první zemí na světě, kde je stav klimatické nouze vyhlášen. „Politici, kteří ani nejsou schopni splnit jednoduchý požadavek voličů a vyvést svou zemi z EU, se utekli k nezávaznému a naprosto mlhavému závazku,“ dodal nechápavě Kaiser.

„Tomuto svátku vyprázdnění politiky předcházelo nastolení stavu klimatické nouze v Londýně nebo v Manchesteru. Amerika nebo Německo jsou zatím o fázi zpožděné, teprve na úrovni měst. V Americe prý získalo primát Los Angeles, v Německu před týdnem Kostnice, známá z historie hlavně spalováním na otevřeném ohni,“ přiblížil.

Hnutí klimatické nouze podle Kaisera nabírá na obrátkách a očekává se, že další obce se budou připojovat, až vznikne lavina. V tomto kontextu je prý třeba vidět jak včerejší demonstraci v Praze, tak únorový dopis kulturních institucí Hřibovu magistrátu.

Loni to však nikoho v Praze nenapadlo, ale proč? „Ortodoxie, na niž se odvolávají, ovládá OSN už skoro třicet let,“ připomněl Kaiser a dodal, že před rokem, a ještě i po letní vlně sucha, která přiměla švédskou ikonu nejnovější vlny ekohysterie Gretu Thunbergovou vyhlásit školní stávku, měli naši kulturní pracovníci skvělou možnost nutit před komunálními volbami kandidáty, aby se přihlásili k radikálním krokům, jimiž Praha sníží svou uhlíkovou stopu, zhruba po vzoru Rekonstrukce státu před parlamentními volbami z roku 2013.

„Mezi iniciátory nátlakových akcí ve světě, jež naši aktivisté zatím věrně imitují, není bohužel výjimečné uvažování o tom, že když se ani za třicet let konferencí OSN o globálním oteplování zatím neobjevila politická reprezentace, která by doma přikročila k radikální přestavbě společnosti, demokratická pravidla budou muset být ‚nenásilně vysazena‘, byť pouze striktně v tomto bodě, kterým se myslí souhrnná opatření proti klimatické změně,“ píše ve svém textu.

Poukázal však na to, že například uhlíková daň, o níž se dnes mluví jako o začátku, by zdražila veškeré zboží a téměř všechny služby, pokud by se do nich skutečně měla promítnout cena za každý kilogram CO2, který při jejich výrobě nebo provozu vznikne. „Skupiny jako Fridays for future nebo Extinction Rebellion se odvolávají na dokumenty OSN a spolu s OSN chtějí obklíčit národní vlády, vzít ty reprezentantky lobbistických skupin (a voličů) pořádně do kleští,“ míní komentátor.

„Je to látka k přemýšlení pro každého, kdo si dělá starost o zastupitelskou demokracii, nebo to dokonce pod šifrou ‚ochrana ústavního pořádku‘ má v popisu práce,“ napsal Kaiser na závěr svého textu.

Původní zdroj ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Klus a Hašek se s Babišem „nes*ali“. Padla vážná výzva. A pak přišel na řadu Zeman a vraždy

20:45 Klus a Hašek se s Babišem „nes*ali“. Padla vážná výzva. A pak přišel na řadu Zeman a vraždy

Dnes večer se v Praze uskutečnila již čtvrtá demonstrace v pořadí organizovaná spolkem Milion chvile…