Podobná situace podle Soukupa nastala už v roce 2004. Tehdy se prý vyměnili lidé ve vysokých politických funkcích, avšak pokračovali ve stejných praktikách jako jejich předchůdci, čímž rostla oligarchie i výskyt korupce.
Oproti době před deseti lety ale Soukup spatřuje naději pro ukrajinské lidi v tom, že již nyní slepě nedůvěřují politikům a nevykřikují jejich jména jako tehdy. Vůdci opozice, zejména tedy Vitalij Kličko, jsou dle jeho slov obyvateli spíše vnímáni jako taktičtí spojenci, ne zidealizovaní vůdci.
Janukovyč se do historie zapsal nejhůře
Ze všech politických představitelů vychází podle redaktora nejhůře sesazený prezident Viktor Janukovyč, a to především kvůli jeho pokusu vybudovat si vlastní mocenskou základnu a vlastní oligarchii. V této souvislosti také Soukup připomněl, že před dvěma lety si jeho syn Oleksandr přišel na pohádkové jmění.
Soukup se navíc domnívá, že celou ukrajinskou krizi vyvolal Janukovyč sám tím, že od doby, kdy se postavil do čela státu, hlásal, že bude prosazovat proevropskou politiku a bude usilovat o vstup do Evropské unie. „Choval se jako falešný hráč, který na poslední chvíli udělá obrat o 180 stupňů a myslel si, že mu to projde. Jak je vidět, tak neprošlo,“ dodal.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: nem