Podle Geberta se extremistům daří zažehnout jiskru incidentu i v místech, kde by to nikdo nečekal, například právě v Českých Budějovicích, které byly jasně inspirované tím, co se dělo v Duchcově. Uvedl to v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu.
Evidentně prý neplatí, že by k nepokojům vedla pouze nízká ekonomická prosperita dané oblasti. Neplatí to ani v Duchcově, ani v Českých Budějovicích. Gebert vidí příčinu protiromských nálad všeobecně v tom, že česká společnost je vůči Romům nastavena negativně. To, že protesty na sebe berou podobu protiromského protestu je podle něj tím, že 'bojovat' proti Romům je něco jako vysílat komunikační kód, kterému všichni v zemi rozumějí, a je to dobrá příležitost pro ty, co chtějí něco sdělit, co chtějí být slyšeni.
Na budějovickém sídlišti žije asi 20 tisíc lidí, z toho asi 400 jsou Romové. Největší problém, který s nimi podle Geberta většinová společnost má, je to, že jsou hlučnější. Ale začalo se to nabalovat do většího protestu, kde vlajkovou lodí je bezpečnost. Ale ani policejní záznamy prý nenasvědčují tomu, že by tamní Romové zvyšovali statistiku kriminality. "Není to tak, jak to aktéři protestu popisují. Sídliště Máj není ghetto, není to nebezpečné místo, nic jako Předlice v Ústí nad Labem nebo Chanov," dodává novinář.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: adr