Novinář opakuje tvrdá slova směrem k Pospíšilovi a píše o divné partě kolem Bradáčové

04.07.2012 11:14 | Zprávy

Konec Jiřího Pospíšila ve funkci ministra spravedlnosti souvisí s tím, že se opřel o bývalé vojenské prokurátory, kteří v dobách tzv. akce Čisté ruce aktivně spolupracovali s politiky ČSSD. V týdeníku Reflex to tvrdí komentátor Bohumil Pečinka, který už dříve pro ParlamentníListy.cz uvedl, že za odvoláním je nedohoda na novele zákona o státním zastupitelství.

Novinář opakuje tvrdá slova směrem k Pospíšilovi a píše o divné partě kolem Bradáčové
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Jiří Pospíšil

Pozici jednoho z nejbližších spojenců Petra Nečase začal Jiří Pospíšil zvolna vyklízet ve chvíli, kdy premiér zjistil, že se ministr spravedlnosti dal do služeb lobby bývalých prokurátorů. „Přesnějí řečeno se rozhodl odčinit některé přehmaty z éry svého prvního ministrování a začal personálně restaurovat situaci z doby bývalé nejvyšší státní zástupkyně a dnes místopředsedkyně ČSSD Marie Benešová,“ uvádí Bohumil Pečinka v týdeníku Reflex.

Nečas nebyl proti výměnám lidí, kteří byli označeni za tzv. justiční mafii. „Šokovaný byl z faktu, že se Pospíšil opřel o bývalé vojenské prokurátory (Stříž, Fenyk), kteří v éře tzv. akce Čisté ruce aktivně spolupracovali s politiky ČSSD a vytvářeli různé mimoústavní komise a výbory, které pracovaly na politickou objednávku,“ připomíná Pečinka.

Hlavní platformu neměl v ODS, ale v Otázkách Václava Moravce

Poukazuje na to, že Jiří Pospíšil byl to, čemu by se dalo říct mediální ministr, který měl velmi dobré zázemí v různých neziskových organizacích. „Jeho náměstkem byl dlouholetý místopředseda Strany zelených a výrazný aktivista František Korbel. No a zelení jako náhodou pořádají demonstraci na Pospíšilovu podporu. Jedním ze spoluorganizátorů té akce je i Hana Marvanová, která pro Pospíšila pracovala,“ vysvětloval Pečinka pro ParlamentníListy.cz důvody demonstrací.



Skutečnost, že si Pospíšil svoji údajnou mocenskou základnu budoval v médiích a nikoli na politické scéně, je podle Pečinky jádrem celého současného problému. „Za hlavní platformu v prosazování jeho názorů mu nebyla ODS, ale měl k tomu Otázky Václava Moravce. On tu politiku hrozně medializoval a teď si vybírá úroky. Základem jeho odvolání je nedohoda na novele zákona o státním zastupitelství,“ uvádí.

Pokus o návrat k silným pravomocem státního zastupitelství

„Státní zastupitelství vzniklo v roce 1994 z bývalé generální prokuratury, která byla centralizovaná a jinak řízená, a někteří bývalí prokurátoři se s tím nikdy nesmířili, chtěli návrat pravomocí a o tom je ten zákon. Pospíšil byl ve vleku lobby těch bývalých vojenských prokurátorů v čele s Igorem Střížem, dále Jaroslavem Fenykem a dalšími. Tihle lidé to vypracovávali, včetně Lenky Bradáčové,“ poznamenává pro ParlamentníListy.cz Pečinka.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Naše země nevzkvétá

Myslíte, že viníkem toho, proč lidé odchází za lepším na západ je EU? Podle mě jsou na vině tyto vlády a hlavně ti, co tu vládli před rokem 89. A z čeho vychází teze, že bysme byli bez EU bohatší, a poslední, na co se chci na základě toho vašeho článku zeptat je ta kritika dovozu zboží. Nemáte opět...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Netetujeme si lvíčky na ruce, nechodíme jako bruselské hranolky.“ A pak přišla Černochová a přidržela Lipavskému tácek s klobásou

9:10 „Netetujeme si lvíčky na ruce, nechodíme jako bruselské hranolky.“ A pak přišla Černochová a přidržela Lipavskému tácek s klobásou

„Myslím si, že je taky docela úspěch, že si Honza Lipavský neušpinil košili, protože vždy, když já j…