Novináři si připomínají Světový den svobody tisku

3.5.2015 5:42 odp.

Vydavatelé a novináři si dnes na celém světě připomínají Světový den svobody tisku vyhlášený v roce 1993 Organizací spojených národů. Od roku 1992 při práci zahynulo 1122 novinářů a pracovníků médií. Jen v roce 2014 to bylo 61 lidí a od začátku letošního roku už dalších 20 novinářů, uvedla česká Unie vydavatelů.

Novináři si připomínají Světový den svobody tisku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Noviny, ilustrační foto

Cílem dnešních akcí je především připomenout oběti novinářů při plnění svého pracovního poslání. V letošním roce se k tragickým událostem přiřadily mimo jiné vražda redaktorů satirického časopisu Charlie Hebdo či veřejná poprava novinářů příslušníky Islámského státu.

Vydavatelské asociace, především Světová asociace vydavatelů novin a zpravodajství WAN-IFRA, se mimo jiné prostřednictvím dnešní akce obrací na vlády a další zodpovědné organizace a osoby, aby vyvinuly úsilí k zabránění vražd, pronásledování a útlaku novinářů.

Unie vydavatelů upozornila, že přímé násilí není jediným způsobem omezujícím svobodu tisku, názorů a informací. Například WAN-IFRA poukazuje na nebezpečí tzv. měkké cenzury, která se projevuje různými formami administrativního či finančního nátlaku na média, zejména noviny. S cílem upozornit na možné dopady a vyslat varovné signály před tzv. měkkou cenzurou dnes WAN-IFRA spouští projekt na webové stránce www.softcensorship.org a twitterovém účtu @softcensorship. Jeho cílem je shromažďovat informace o případech neférového rozdělování inzertních investic z veřejných zdrojů, nespravedlivého rozdělování dotací, podplácení zpravodajství, úplatků novinářům a podobné případy.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

Mgr. Petr Gazdík byl položen dotaz

Co jste si myslel, když jste používal šifrovaný mobil?

Já si u vás myslím, že jste se nedpouštěl žádné korupce, ale nechápu, proč jste se do toho všeho vůbec namočil? Proč jste s takovým člověkem, jako je Redl jezdil na dovolenou?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Zech*aná mrtvola“, ozval se Straka z Topky. Nejodpornější primář této země, vzkázal Babiš

21:35 „Zech*aná mrtvola“, ozval se Straka z Topky. Nejodpornější primář této země, vzkázal Babiš

Primář z Nemocnice Sokolov Martin Straka (TOP 09) se na svém twitteru hanlivě vyjádřil na adresu pre…