Novinářka Anne Applebaum, manželka polského ministra: Globalizace končí. Kvůli Rusku

14.08.2014 11:58 | Zprávy
autor: dkr

Novinářka a historička Anne Applebaum zveřejnila na serveru iHNed.cz svůj komentář s názvem „Ruské k. o. globalizaci“. Píše v něm, že sankce vůči Rusku byly koncipované tak, aby zasáhly jen malý počet lidí ve finančním a energetickém sektoru, zatímco ruské sankce se naopak dotknou spousty firem, zejména v Evropě, ale také postihnou téměř všechny lidi v Rusku. Moskva se podle autorky rozhodla, že dá přednost územní válce s jedním ze svých sousedů před plným členstvím v mezinárodním ekonomickém systému.

Novinářka Anne Applebaum, manželka polského ministra: Globalizace končí. Kvůli Rusku
Foto: internet
Popisek: potraviny, ilustrační foto

Anne Applebaum zmiňuje ve svém komentáři vizi „McMíru". „Jejím jádrem bylo tvrzení, že žádná země, kde je restaurace McDonald's, by nevstoupila do války s jinou zemí s restaurací McDonald's. Protože s McDonald's musíte být začleněni do globální ekonomiky, z čehož pak plyne, že nikdy nezaútočíte na jiného z jejích členů. Tuto vizi ,McMíru' sice doslova vyhodilo do vzduchu americké bombardování Bělehradu, tedy města, které v roce 1988 otevřelo první restauraci McDonald's v celém regionu, jenž se měl posléze stát postkomunistickým, jenže naděje, že by zmíněná teorie mohla být pravdivá, přesto nějakým způsobem přetrvala,“ píše historička, jejímž manželem je polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski.

„Když Rusko, země s více než 400 restauracemi McDonald's, stupňuje svůj tlak na Ukrajinu, zemi s více než 70 restauracemi McDonald's, domnívám se, že můžeme konečně prohlásit teorii McMíru za oficiálně neplatnou a prázdnou,“ píše Applebaum s tím, že příběh globalizace toho sliboval víc než jen věčný McMír.

Globalizace se začala rozpadat

„Nyní - kdy Rusko zakazuje veškeré zemědělské produkty z USA, Evropy, Kanady, Austrálie a Japonska - se globalizace náhle začala rozpadat mnohem rychleji, než si kdokoliv dokázal představit,“ píše historička na názorovém serveru HNDialog.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petra Prokšanová byl položen dotaz

Komunisti

Co dobrého je podle vás na době, kdy tu vládli komunisté? Ano SSR nás osvobodil, protože taková byla dohoda a měl na tom vlastní zájem, a to zmocnit se nás. Demokracie a svoboda pak nenastaly, což je to hlavní, ale konaly se politické procesy a vůbec o všem rozhodovala stranická knížka. Vy tvrdíte, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Měli jste odmítnout. Ústavní odborník Ústavnímu soudu

19:15 Měli jste odmítnout. Ústavní odborník Ústavnímu soudu

ParlamentníListy.cz získaly stanovisko advokáta a odborníka na Ústavní právo Jaroslava Kuby, které v…