Anne Applebaum zmiňuje ve svém komentáři vizi „McMíru". „Jejím jádrem bylo tvrzení, že žádná země, kde je restaurace McDonald's, by nevstoupila do války s jinou zemí s restaurací McDonald's. Protože s McDonald's musíte být začleněni do globální ekonomiky, z čehož pak plyne, že nikdy nezaútočíte na jiného z jejích členů. Tuto vizi ,McMíru' sice doslova vyhodilo do vzduchu americké bombardování Bělehradu, tedy města, které v roce 1988 otevřelo první restauraci McDonald's v celém regionu, jenž se měl posléze stát postkomunistickým, jenže naděje, že by zmíněná teorie mohla být pravdivá, přesto nějakým způsobem přetrvala,“ píše historička, jejímž manželem je polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski.
„Když Rusko, země s více než 400 restauracemi McDonald's, stupňuje svůj tlak na Ukrajinu, zemi s více než 70 restauracemi McDonald's, domnívám se, že můžeme konečně prohlásit teorii McMíru za oficiálně neplatnou a prázdnou,“ píše Applebaum s tím, že příběh globalizace toho sliboval víc než jen věčný McMír.
Globalizace se začala rozpadat
„Nyní - kdy Rusko zakazuje veškeré zemědělské produkty z USA, Evropy, Kanady, Austrálie a Japonska - se globalizace náhle začala rozpadat mnohem rychleji, než si kdokoliv dokázal představit,“ píše historička na názorovém serveru HNDialog.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: dkr