Noviny: Europoslanci se obávají smlouvy o obchodní zóně mezi USA a EU

28.07.2014 13:40

Řada poslanců Evropského parlamentu se obává, že smlouvu o vytvoření obchodní zóny mezi EU a USA (TTIP) zneužijí americké úřady ke sledování Evropanů. Jenže právě europarlament musí danou smlouvu schválit. Píší o tom pondělní Hospodářské noviny, které upozorňují na to, že bez hlasů druhé největší frakce v Evropském parlamentu - socialistické - nemůže dohoda projít.

Noviny: Europoslanci se obávají smlouvy o obchodní zóně mezi USA a EU
Foto: Hans Štembera
Popisek: USA

Jenže s odvoláním na českého zástupce v této frakci europoslance Pavla Poce HN uvádějí, že možnost, že socialisté TTIP odsouhlasí, vidí dost skepticky.

Tajné vyjednávání vzbuzuje u europoslanců podezření

A to přesto, že se nový šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker snažil europoslance uklidnit prohlášením, že „standardy ochrany osobních údajů zachováme“ a že USA je musí „evropským občanům zajistit“.

Jenže poslanci EP nemají k jednáním o smlouvě přístup, a to v nich vzbuzuje podezření. „Smlouvu vyjednává komise a jednání jsou tajná – zveřejnění vyjednávacích pozic by totiž Evropu vůči USA oslabilo,“ vysvětluje list.

V EU se ke smlouvě sešlo na 150 tisíc připomínek

Jeho komentátor Martin Ehl zmiňuje zajímavou skutečnost, že když před dvěma lety Evropská komise pořádala veřejnou diskusi o obchodní dohodě s USA, dostala 114 připomínek. „Když letos 18. června uzavírala debatu k dojednávané Transatlantické dohodě o volném obchodu (TTIP), bylo ve schránkách unijních úředníků připomínek 150 tisíc a hlavní vyjednavač Ignacio Barcero řekl, že jejich zpracování bude trvat nejméně do listopadu,“ uvedl Ehl.

Podle něj je za velkým zájmem obava spotřebitelských organizací z toho, že národní vlády ztratí možnost chránit své občany či životní prostředí. Další důvod velkého zájmu vidí v aféře spojené s Edwardem Snowdenem a americkou tajnou službou NSA a jejím získáváním informací v Evropě.

Spory se vedou o normy a předpisy

List dále upozorňuje, že při vyjednávání se vedou spory například o normy na výrobu automobilů, o předpisy týkající se kvality a použitých látek při výrobě potravin nebo o používání geneticky modifikovaných organismů.

Připomíná ale, že pokud by dohoda byla uzavřena, přinesla by ekonomice EU 119 miliard eur ročně navíc, USA pak 95 miliard. Přepočteno na domácnosti by každá v EU získala ročně navíc 545 eur, v USA 665 eur.

Za EU musí smlouvu schválit představitelé členských států a europarlament, za USA pak tamní vláda.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…