Noviny: Hrozí, že lidé nedosáhnou na starobní důchod

7. 7. 2014 7:14

Desetitisíce lidí jsou údajně v ohrožení. Je totiž pravděpodobné, že nedosáhnou na starobní důchod. Právo píše o studii, která naznačuje, že mnoho lidí nesplní podmínku 35leté doby sociálního pojištění. Bez splnění tohoto požadavku na důchod od roku 2018 nebudou mít nárok.

Noviny: Hrozí, že lidé nedosáhnou na starobní důchod
Foto: Hans Štembera
Popisek: Důchodci sedící na lavičce v parku

Problém prý spočívá v tom, že dnes je nutné splnit podmínky dosažení důchodového věku, ten se nyní stále prodlužuje, a dosáhnout potřebné doby pojištění. Po roce 2018 musí každý, kdo chce penzi, odpracovat 35 let.

Právo zmiňuje studii, která varuje například před pobyty v zahraničí. Dnešní pracovní kariéry jsou prý nyní často přerušovány dlouhodobými pobyty v zahraničí a také dlouhodobým pobytem mimo trh práce po rodičovské dovolené. Studie ukazuje, že častěji jsou ohroženy ženy.

Je možné si dobrovolně platit

Prý se nedá spoléhat na to, že díky prodlouženému věku pro odchod do penze bude snadné dosáhnout oněch 35 potřebných let sociálního pojištění. Právo také připomíná změnu, podle které se od roku 2009 nezapočítává do doby pojištění období studia.

Možnost, jak na penzi dosáhnout, existuje, znamená to platit si dobrovolně do důchodového pojištění, a to částku 1817 Kč měsíčně. Tuto možnost prý využívá minimum lidí. Přestože právě ta může zajistit, že dotyčný nebude muset počkat na důchod o pět let déle, než kdyby měl odpracovaných 35 let.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sodoma u Havla, jen pro dospělé. Docent Valenčík se cestou do práce nestačil divit

13:07 Sodoma u Havla, jen pro dospělé. Docent Valenčík se cestou do práce nestačil divit

V Praze můžete vidět ledacos. Tak například docent Radim Valenčík, známý čtenářům ParlamentníchListů…