Noviny: Polsko se chce stáhnout z projektu visegrádského radaru

15.09.2014 6:14

Polsko se chce stáhnout ze společného obranného projektu visegrádských zemí (Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko) a rozhodlo se opustit jednání o budování společného protiletadlového radarového systému. Napsal to dnes list The Financial Times s odvoláním na zdroje obeznámené s polským rozhodnutím.

Noviny: Polsko se chce stáhnout z projektu visegrádského radaru
Foto: Hans Štembera
Popisek: Radar
reklama

„Varšava je přesvědčena, že ostatní menší členské státy Visegrádské skupiny nemají čím přispět ke snaze Polska modernizovat svou armádu a svůj obranný systém," napsal The Financial Times. Mluvčí polského ministerstva obrany ale popřel, že by Varšava společný projekt opustila, a prohlásil, že „jednání pokračuje". 

Podle dostupných informací jde o moderní vojenské 3D radary, kterých podle zprávy deníku E15 z tohoto týdne chce Česká republika získat pět, Slovensko čtyři a Maďarsko dva. Cena zařízení na podvozku Tatra nemá překročit 325 milionů korun. 

Podle britského listu odchod Polska z projektu zvýší náklady pro ostatní země, pozdrží jeho realizaci a předznamenává možná jeho kolaps. Neúspěch údajně poškodí hlavně Českou republiku, jejíž radar ze sovětské éry doslouží v roce 2017. 

„Máme teď dvě možnosti. Pokračovat s Maďarskem a Slovenskem, nebo otevřít projekt pro externího uchazeče," řekl listu The Financial Times pracovník českého Ministerstva obrany. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: luš, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prší a venku se setmělo, tato noc nebyla krátká. Šlachtovo politické angažmá budí ze snů. Jde o vysoké politiky. Modré, oranžové, rudé

4:44 Prší a venku se setmělo, tato noc nebyla krátká. Šlachtovo politické angažmá budí ze snů. Jde o vysoké politiky. Modré, oranžové, rudé

Posledních několik týdnů se celkem živě spekuluje o tom, že by někdejší ředitel ÚOOZ Robert Šlachta …