Noviny: Sjezdovka, kterou chtěl postavit i Václav Klaus, možná nakonec bude

14. 1. 2015 9:23

Plán na „Klausovu sjezdovku“ žije. Pod tímto titulkem informuje MfDnes, že bývalý jihočeský hejtman Zahradník vklínil do zákona o zrušení vojenského újezdu Brdy pasáž, která vezme armádě část armádních pozemků jinde, a to v újezdu Boletice přímo u Lipna. Otevírá se tak možnost vybudovat v prostoru šumavského vojenského újezdu Boletice lyžařský areál na Špičáku.

Noviny: Sjezdovka, kterou chtěl postavit i Václav Klaus, možná nakonec bude
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lyžaři, ilustrační foto

Návrhy na jakoukoliv změnu týkající se armádního území v jižních Čechách budily přibližně před deseti lety velké vášně. A díky aktuálním hádkám o Brdy se poslanci za ODS a bývalému jihočeskému hejtmanovi Janu Zahradníkovi podařilo v tichosti vrátit do hry téměř zapomenutý návrh týkající se Boletic. Jde o uvolnění jihozápadní části území u obce Horní Planá. Právě toho území, na němž kdysi Zahradník se soukromou společností Lipno Servis plánoval postavit sjezdovku na Špičáku.

Pokud dnes zákon projde Senátem, podaří se Zahradníkovi prosadit plán, který prosazoval už před více než deseti lety jako hejtman Jihočeského kraje a pro jehož podporu získal i tehdejšího prezidenta Václava Klause.

Podle MfDnes není jasné, kdo a jak chce případně uvolněné území nyní využít. Před deseti lety byly konkrétní, byť prý kontroverzní plány. Mohlo by ale dojít k oživení plánů na sjezdovky na Špičáku. Anebo bude území sloužit jen cyklistům a turistům. „O nějakém konkrétním současném projektu na využití navrhovaného území nevím,“ tvrdí Zahradník.

Armáda se prý obává, že kvůli Boleticím spadne celý návrh o Brdech pod stůl

Starosta Horní Plané návrh vítá. „Zrušil bych nejraději celý vojenský prostor. Všechno bych to zprivatizoval, aby z toho netěžili jen různí vlivní. Ať každý odpovídá vlastními penězi a bude klid,“ okomentoval starosta Horní Plané Jiří Hůlka problematiku Boletic.

Deník zjistil, že armáda na to má opačný názor. Mluvčí Ministerstva obrany uvedl, že území patří mezi prostory ohrožené střelbou. Ministerstvo se však zřejmě obává, že kvůli Boleticím může spadnout pod stůl i celý zákon týkající se Brd. Na Zahradníkův návrh prý proto nechce upozorňovat.

Nejproblematičtější z minulých plánů na využití Boletic byl podle MfDnes  projekt na stavbu lyžařského areálu v lokalitě Chlum, která leží až za hranicí Chráněné krajinné oblasti Šumava. Ze sjezdovek na Chlumu kvůli argumentům ekologů a občanských sdružení nakonec sešlo. Hejtman a Lipno Servis však přišli s náhradní variantou sjezdovky na Špičáku.

A když neprošla ani ta, zaměřila se společnost Lipno Servis na rozvoj území v okolí Lipna nad Vltavou a Kramolína, do kterých prý stále investuje. K plánům na využití Špičáku se nyní údajně Lipno Servis nehlásí. Ředitel firmy Petr Dušek prý o nich ani neví, protože přišel až v roce 2010.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Státní převrat? Spacáky? Jiný pohled na vyhození šéfa Českého rozhlasu, kvůli kterému křičí Respekt a celá kavárna

7:34 Státní převrat? Spacáky? Jiný pohled na vyhození šéfa Českého rozhlasu, kvůli kterému křičí Respekt a celá kavárna

Šéfredaktor stanice Vltava Českého rozhlasu Petr Fischer končí. Generální ředitel veřejnoprávního mé…