Noviny píší, co předcházelo Haškovu pokusu svrhnout Sobotku. Zmiňují Tvrdíka i známého právníka

10.12.2013 8:40

Dnešní Lidové noviny se vracejí k povolebnímu „puči“ v ČSSD. Podle informací, které získaly, se rebelové na útok na Bohuslava Sobotku chystali a nápad na jeho odvolání nevznikl až na zasedání předsednictva, jak původně tvrdili. Zasedání předcházela schůzka straníků, kde už Sobotkův odchod probírali.

Noviny píší, co předcházelo Haškovu pokusu svrhnout Sobotku. Zmiňují Tvrdíka i známého právníka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Místopředseda ČSSD Michal Hašek
reklama

Zmapovat vše, co se dělo od sobotního setkání prezidenta s nespokojenými sociálními demokraty až do výzvy k odstoupení Bohuslava Sobotky z čela ČSSD, mapují dnešní LN. Dlouhodobý plán převratu prý začal nabývat na své konečné podobě hned po volbách, kdy ČSSD získala pouhých 20,45 %. Podle LN bylo jasné, že křídlo statutárního místopředsedy Michala Haška bude co nejdříve usilovat o změnu směřování ČSSD. Ke střetu došlo už v neděli 27. října.

Rebelové v ČSSD sice tvrdili, že se nápad na odvolání Sobotky zrodil přímo na jednání předsednictva, jenže podle informací Lidových novin setkání stranického vedení předcházela ještě jiná, utajovaná schůzka, kde se o této možnosti prý už mluvilo.

Na této schůzce prý byla zhruba dvacítka straníků. LN zdůrazňují, že nešlo pouze o odpůrce Bohuslava Sobotky a dokonce na samotném setkání chyběl Michal Hašek nebo Jaroslav Tvrdík. Na schůzce se probíral volební výsledek a další možnosti strany.

„Neříkal bych tomu konspirační charakter. Seděli tam i lidé ze Sobotkova táboru. A řešilo se, co udělat s tím strašným výsledkem. Jak mu říct, že by měl odejít,“ citují LN zdroj, který se schůzky účastnil a byl potvrzen dalšími přítomnými.

Miroslav Jansta přinesl zprávu od Andreje Babiše

V hodinách před výzvou k odstoupení Bohuslava Sobotky z čela ČSSD sehrál významnou úlohu také významný právník Miroslav Jansta. Podle deníku je sice pouhým řadovým členem ČSSD, ale má velký vliv. Právě on přinesl informace od Andreje Babiše z hnutí ANO, které potvrdily, že Babiš si nebude vybírat, s kým bude jednat o spolupráci.

„Jednoho ze členů ČSSD jsem telefonicky ujistil o tom, že pan Babiš jasně řekl, že se do vnitřních věcí druhé strany nebude plést a bude jednat s tím, koho mu určí,“ potvrdil Jansta.

Povolební víkend nakonec přinesl výzvu předsednictva ČCSD k odstoupení Sobotky z čela strany a také jeho vyřazení z vyjednávacího týmu. Pro hlasovalo 20, proti 13 členů předsednictva. LN se zeptaly například hejtmana Jihočeského kraje Jiřího Zimoly, jak se dívá na tehdejší dění. „Já stále trvám na tom, co jsem řekl den po uzavření volebních místností na předsednictvu. Že po takovém mizerném a nejhorším volebním výsledku by ti, kdo jsou za něj v první řadě odpovědní, by to měli nějakým způsobem reflektovat. A podle mě to byl předseda Sobotka a byl to i šéf volební kampaně Chovanec,“ stojí za svým původním názorem Jiří Zimola.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pirátský europoslanec se chlubí, jak nám v Bruselu zavařil kvůli Xaverovi s Lipovskou. Chce přimět Jourovou, aby začala konat

9:06 Pirátský europoslanec se chlubí, jak nám v Bruselu zavařil kvůli Xaverovi s Lipovskou. Chce přimět Jourovou, aby začala konat

Zvoleni ekonomky Hany Lipovské, moderátora Luboše Xavera Veselého a publicisty Pavla Matochy do Rady…