Noviny rozebírají okolnosti, které vedly k obvinění Rittiga a dalších v kauze Oleo Chemical

27.09.2014 10:24

Policie včera obvinila lobbistu Ivo Rittiga a dalších devět lidí v kauze firmy Oleo Chemical. Údajná organizovaná skupina prý vyváděla peníze z této společnosti, která měla kontrakt s pražským dopravním podnikem. Celou kauzu a dosavadní informace o ní zevrubně shrnují LN. Pražské vrchní státní zastupitelství uvedlo na webu, že se trestní stíhání týká praní špinavých peněz, krácení daní a porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Noviny rozebírají okolnosti, které vedly k obvinění Rittiga a dalších v kauze Oleo Chemical
Foto: twitter.com
Popisek: Ivo Rittig

Sobotní Lidové noviny přinášejí dosavadní shrnutí informací o kauze Oleo Chemical. Policie se podle deníku zaměřila na podnikatele Ivo Rittiga a nyní, když je již letos potřetí zadržen, by si prý mohl pobýt v cele o něco déle než v předešlých případech.

Obviněno bylo celkem deset lidí včetně majitelů firmy Oleo Chemical, Rittiga a jeho advokátů z firmy MSB Legal. Podle informací ze státního zastupitelství jde o trestné činy krácení daně, legalizace výnosů z trestné činnosti a porušení povinnosti při správě cizího majetku.

„Obvinění podle policejního orgánu měli jednat jako organizovaná skupina, která vyváděla finanční prostředky z firmy Oleo Chemical, a. s. a tyto dále převáděla za účelem zastření jejich pravého původu,“ citují LN dozorujícího státního zástupce Adama Borgulu. Za dané trestné činy hrozí až osm let vězení nebo propadnutí majetku.

Dalšími obviněnými jsou Rittigovi právníci Karolína Babáková a David Michal. Policie prý stíhá také advokátova bratra Petra Michala. Obviněný je i Rittigův obchodní partner Peter Kmeť zastupující firmu Cokeville Assets z Panenských ostrovů, která figuruje v kauze pražského dopravního podniku. Za firmu Oleo Chemical prý policisté obvinili její zakladatele Michala Urbánka a Kamila Jirounka a ještě dalšího zaměstnance Radomíra Kučeru. Desítku stíhaných pak doplňují jednatelka a další pracovník firmy Peskim, která prý pomáhala vyvádět peníze z Olea Chemical. Jednatelem Peskimu je právě Petr Michal. LN uvádějí, že tento výčet nemusí být konečný, protože policejní akce má podle jejich zdrojů trvat až do neděle.

Začalo to s firmou Ravak

Deník přináší k případu řadu informací a nastiňuje vazby mezi firmami a lidmi zapojenými do vyvádění peněz. Vše údajně začalo investicí koupelnářské firmy Ravak do petrochemické společnosti Oleo Chemical. Zakladatelé Olea Jirounek s Urbánkem si od Ravaku půjčili 750 milionů korun, a to na základě zmanipulovaných dokumentů. Dosud, a to prý přes urgence soudu, peníze nevrátili. LN uvádějí, že právě tyto peníze měly být také z Olea vyvedeny do zahraničí.

Hlavní spojnicí na Ivo Rittiga v celém případu je obchodní spolupráce s karibskou firmou Cokeville Assets. Vyšetřovatelé prý mají za to, že právě přes ni proudily peníze k Rittigovi. Podle dřívějšího tvrzení Nadačního fondu proti korupci hrála Kmeťova Cokeville Assets roli také v zakázce na dodávku pohonných hmot pro dopravní podnik, kterou získala firma Oleo Chemical. U dodávky byl údajně nastaven podobný systém jako v případu jízdenek: Oleo Chemical prý měla rovněž uzavřenou poradenskou smlouvu s Cokeville Assets a odváděla jí část peněz. Ty prý zřejmě končily u Rittiga.

Na začátku byl byznys s přidáváním biosložky do paliva a na konci je spleť kauz, které se všechny točí kolem firmy Oleo Chemical. LN nabízejí odpovědi na klíčové otázky v celé kauze, alespoň v té míře, na které jsou nyní informace k dispozici.

Ravak odstartoval hon na Rittiga

Deník píše o úloze firmy Ravak. Byli to právě lidé z Ravaku, kteří v roce 2011 v útrobách firmy Oleo Chemical našli dokumenty související s firmou Cokeville Assets blízké Ivo Rittigovi. O několik měsíců později s nimi na veřejnost přišel Nadační fond proti korupci. Byl to právě Ravak, kdo prý odstartoval hon na Rittiga.

Deník poodhaluje i roli pražského dopravního podniku, nebo roli miliardáře Karla Janečka. Ta je podle LN záhadná. Popisuje však kauzu, kdy Janeček půjčil 75 milionů Jirounkovi z firmy Oleo, a to údajně na koupi letadla. Janeček však peníze nedostal zpět. Zajímavé na tom je, že když měl Janeček možnost poslat Oleo Chemical kvůli nesplaceným dluhům do konkurzu, neučinil tak. LN také rozplétají otázku, jak v celé kauze funguje Ivo Rittig a odhalují další vazby mezi obviněnými.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr

Andrej Babiš byl položen dotaz

dobrý den, sdělte prosím, jak to bylo:

viz: https://aeronet.cz/news/sok-pred-vanoci-vsechno-je-jinak-podle-dokumentu-hlasovala-pro-globalni-kompakt-cela-ceska-vlada-nikdo-se-nezdrzel-hlasovani-a-nikdo-nebyl-proti-ministr-zahranici-tomas-petricek-rekl/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

16:50 Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

V Bruselu se začátkem týdne konala Konference o národním konzervatismu (NatCon), tu se bruselské úřa…