Nový a horší typ covidu-19: Nakazíte se snadněji, onemocníte rychleji

22.10.2020 13:14

V norském Trondheimu se podle tamních doktorů objevil nový typ covidu-19, o němž zatím nejsou v celé zemi žádné další zmínky. „Podle počátečních zpráv se jedná o novou variantu koronaviru, s jakou se Norský institut veřejného zdraví ještě nesetkal,“ prohlásila vrchní městská lékařka Tove Rosstadová. Ve městě jsou s tímto novým typem viru spojena dvě ohniska, kvůli kterým je v karanténě přes 1500 lidí.

Nový a horší typ covidu-19: Nakazíte se snadněji, onemocníte rychleji
Foto: Repro Youtube
Popisek: Koronavirus SARS CoV-2
reklama

V Trondheimu se po delší době objevila nová ohniska nákazy a podle Røsstadové to může být způsobeno tím, že nová mutace koronaviru je více nakažlivá než ty předchozí. Nových nakažených ze dvou ohnisek v centru města je zatím 35, další se trasují a na 1500 lidí bylo kvůli tomu umístěno do karantény, jak informuje zahraniční server thelocal.no.

Anketa

Podporujete omezení volného pohybu a uzavření obchodů?

68%
32%
hlasovalo: 24110 lidí

„Zdá se, že je snazší se tímto virem infikovat, respektive stačí kratší a vzdálenější kontakt s nakaženou osobou. K nakažení už nemusí dojít jen při bližším kontaktu jako doposud. Navíc člověk onemocní mnohem rychleji, takže ten virus se chová jinak,“ prohlásila Røsstadová.

Navíc je podle ní velmi pravděpodobné, že počet nakažených bude stoupat. Vlivem snazšího přenosu se totiž lidé umístění v karanténě mohli stihnout nakazit a virus dále šířit. Několik nakažených novým druhem covidu-19 podle Røsstadové totiž byli lidé již v probíhající karanténě.

Ohnisky nového typu koronaviru byly hospody a restaurace ve stejné ulici v centru města. Trondheim již před časem zavedl povinnost registrace každého návštěvníka restaurací, barů nebo kaváren, což má pomoci s případným trasováním.

Podobný návrh přinesl i český ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO), načež od něj po kritice premiéra Andreje Babiše upustil.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jma
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senioři se mačkají ve frontě na očkování, z Trikolóry zní už dost

14:40 Senioři se mačkají ve frontě na očkování, z Trikolóry zní už dost

Václav Klaus ml. na svém Facebooku informoval o fotografii, která koluje po internetu. V úzké chodbě…