Nový bič na ty, kdo mají zbraně. Odkud vítr vane, prozradila Liga Libe

22.06.2022 16:40

Liga Libe se na svém facebookovém profilu ozvala proti připravovanému novému zákonu o zbraních. Podle něj Ministerstvo vnitra přichází se zpřísněními, se kterými Liga nesouhlasí a to proto, aby vyhovělo nátlaku ostatních států, které považují české zbraňové zákony za příliš liberální. Přitom je ČR jednou z nejbezpečnějších zemí.

Nový bič na ty, kdo mají zbraně. Odkud vítr vane, prozradila Liga Libe
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petice proti regulaci zbraní a sebeobranných prostředků ze strany EU dorazila do parlamentu. Čítala 110 000 podpisů

Anketa

Buď, anebo. Komu věříte?

hlasovalo: 3018 lidí
Liga Libe tvrdí, že chystaný nový zákon o zbraních, jež měl oblast zpřehlednit a zjednodušit, se místo toho stal prostředkem, jak utáhnout držitelům zbraní šrouby. Co ministerstvo vnitra navrhuje je dle Ligy nečekané a jde proti tomu, co organizace zastává. „Prozatím nemůžeme, z hlediska slibu daného (coby součást připomínkující expertní skupiny), ony zbytečné restrikce zatím konkretizovat, ale rozhodně považujeme současný legislativní stav za vyhovující a dostačující natolik, než aby se do budoucna situace musela řešit jakýmikoliv omezováním,“ varuje Liga Libe.

„A to už vůbec na základě tlaku států na západ od nás, kterým prý na nás ‚nějaké věci vadí‘. Ono jim totiž bude na nás vždycky něco vadit… Když tedy ustoupíme jednou, bude tu vzápětí požadavek na úpravu našich zákonů další (a další). Zpravidla to budou úpravy takové, ze kterých spousta našich občanů mít radost rozhodně nebude,“ dodala Liga Libe. 

„Je to jednoduché – tyto státy EU se stále větší kriminalitou a s nárůstem terorismu musejí najít jakéhosi viníka za hrůzný stav, co u nich panuje. A namísto nějakého smysluplného řešení stále větších problémů přímo u nich, volí cestu laciného svalování viny, že ‚za to (vlastně) mohou Češi‘ a jejich české zbraňové, ‚příliš liberální‘ zákony. Ano, ti Češi, co jsou dosud (rozhodně v oblasti legálních soukromých zbraní a sebeobranných prostředků) jakýmsi pomyslným ostrovem práv a svobody. Ta země, která je paradoxně oproti západní Evropě jedním z nejbezpečnějších míst světa vůbec...“ kritizuje Liga Libe.

Argument, že se přeci ‚musíme podřídit, když jsme v Unii‘, je podle Ligy Libe nyní už natolik přehnaný a neodůvodnitelný, že by se dal s trochou nadsázky přirovnat ke stavu, jako když jsme žili v protektorátu. „Tam a tehdy však na výběr lidé příliš neměli. Dnes, jako neobsazená, suverénní země (naštěstí) ano,“ píší zástupci Ligy Libe.

„Odůvodňovat to, že si na sebe sami budeme plést bič proto, aby to pak nebylo horší (tedy ve stylu ‚zakažme si sami preventivně trochu, aby nám toho – třeba – nezakázali pak více') je stejně jako tenkrát, uznejte, cestou do pekel. Tedy jen začátkem ukrajování jakéhosi pomyslného salámu lidských svobod a práv. Plátek po plátku, až prostě nezbude nic. Jako právě v mnohých státech po světě, nejen v EU,“ zmínila Liga Libe. 

„Pokud nyní budeme servilně a dokonce iniciativně osekávat sami sebe, ničemu to nepomůže, ba naopak. Za pět let pak mohou přijít s tím, že se třeba v Paříži, Bruselu, Stockholmu či v Madridu zvyšuje počet případů, kdy se lidé pobodají noži z České republiky. Měl by to pak být opětovně důvod na úpravu našich zákonů, třeba rovnou do stavu, jaký panuje ve Velké Británii? Tak to určitě ne. Takže závěrem – LIGA LIBE touto cestou rozhodně jít nechce. Nemíníme do budoucna obětovat nějakou skupinu držitelů zbraní či sebeobranných prostředků, ‚aby se zachránili‘ (obvykle jen načas) ti ostatní. A budeme proti těmto tendencím bojovat jak na společenské, tak i na politické úrovni. Jak je uvedeno i výše na obrázku – naše vláda přeci ve svém programovém prohlášení tvrdila, že je (a bude) proti zpřísňování zákona. Tak ať nedělá opak...“ uzavřela Liga Libe s dovětkem: Nedejme se. 

reklama

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Sankce

Je pravda, že Rusko válčí i přes sankce, ale jakou jinou páku na něj použít? Nebo byste nedělal nic a jen přihlížel ruské agresi?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Dokud nebude vláda držet Babiše za kule…“ V Brně se Paroubek s Konečnou rozjeli

4:44 „Dokud nebude vláda držet Babiše za kule…“ V Brně se Paroubek s Konečnou rozjeli

Při bleskové návštěvě Brna bývalý premiér Jiří Paroubek slavnostně odhalil pamětní desku a besedoval…