Nový guvernér ČNB Vladimír Dlouhý? Moravec prý zachytil informace z Hradu

9.1.2022 3:57 odp.

Jiřímu Rusnokovi v letošním roce končí mandát guvernéra ČNB. Prezident Miloš Zeman dostane podle ústavy prostor, aby jmenoval nového guvernéra. Tato kompetence je plně v rukou prezidenta republiky. Václav Moravec prozradil, že podle informací ČT by se příštím guvernérem mohl stát současný šéf Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý. Když to slyšel předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula, konstatoval, že česká společnost má na víc.

Nový guvernér ČNB Vladimír Dlouhý? Moravec prý zachytil informace z Hradu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý

V roce 2023 bude mít Česko jak nového prezidenta, tak nového guvernéra České národní banky. Nového guvernéra ale ještě vybere končící prezident Miloš Zeman. Podle Ústavy České republiky nemusí svůj výběr s nikým konzultovat. Je to jen na něm.

Moderátor Václav Moravec prozradil, že podle informací České televize, které byly ověřeny ze dvou zdrojů, se příštím guvernérem ČNB má stát současný prezident Hospodářské komory ČR.

Moravec s touto informací přišel v závěru své první nedělní debaty, kde ve studiu seděli ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL), předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula a předsedkyně Národní rozpočtové rady vlády Eva Zamrazilová.

Jurečka se k tomu odmítl jakkoli vyjádřit. „Já k tomu nějaký svůj názor mám, ale tady ho říkat nebudu,“ pravil Jurečka.

Zamrazilová uvedla, že Dlouhý je člověk, který se vyzná v hospodářské politice, ale upozornila, že si není jistá, zda se podle zákona může guvernérem stát někdo, kdo nebyl členem bankovní rady.

Josef Středula byl o poznání sdílnější a proti jmenování Dlouhého do čela ČNB se ostře vymezil.

„Pane redaktore, docela jste mě tím zaskočil a překvapil, ale mohu vám říct svou první reakci. Jestliže se bavíme i o té historii, a já si pamatuji léta 1989 a 1990, když si vzpomenu, že pan Dlouhý by předsedou základní organizace Komunistické strany Československa v Prognostickém ústavu, tak si musím sám klást otázku, jestli to chci, nebo nechci,“ pravil Středula.

Třicet let po sametové revoluci má podle Středuly Česko dost lidí k tomu, aby mohl být vybrán někdo, kdo se bude více zaměřovat na budoucnost.  

„Já si myslím, že Česká republika má osoby, které by mohly být guvernérem ČNB. Z pohledu mé osoby má jít Česká republika cestou modernity a ne tou cestou do historie. Já bych byl rád, aby se tato informace nepotvrdila a aby se někdo hledal buď zevnitř ČNB, nebo někdo kvalitní z vnějšku, kdo k tomu má předpoklady a kdo by to zvládl,“ dodal Středula.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Jozef Síkela byl položen dotaz

Zákaz spalovacích motorů

Co jste jako ministr průmyslu udělal nebo v nejbližší době, například během našeho předsednictví, uděláte pro zrušení nebo přinejmenším odálení zákazu spalovacích motorů? Nebo už připravujete nějaké dotace pro lidi, aby si mohli elktoauta pořídit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Křeček pryč! Piráti, TOPka ani kavárna nevydýchali, co ombudsman provedl. A Kalousek se předvedl

17:05 Křeček pryč! Piráti, TOPka ani kavárna nevydýchali, co ombudsman provedl. A Kalousek se předvedl

Den poté, co ombudsman Stanislav Křeček odebral svojí zástupkyni Monice Šimůnkové všechny agendy, pr…