Nový ministr vnitra, nová reforma policie. Co Chovanec spojil, to chce Rakušan zase rozdělit

22.5.2022 9:04 dop. | Kauza

Když byl Vít Rakušan (STAN) opozičním poslancem, chtěl zjistit, jak přesně má dopadnout policejní reforma, kterou nastartoval ministr vnitra za ČSSD Milan Chovanec a ve které pokračoval další ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček. Teď se zdá, že Rakušan hodlá sociálnědemokratickou proměnu policie zarazit a hodlá připravit reformu vlastní. Jak by mohla vypadat? Nahlédněte.

Nový ministr vnitra, nová reforma policie. Co Chovanec spojil, to chce Rakušan zase rozdělit
Foto: Screen Prima CNN
Popisek: Vít Rakušan v Partii

Server Echo24.cz upozorňuje, že stávající ministr vnitra hodlá předělat policejní sbor a zbavit se struktur, které v bezpečnostním sboru několik let budovala sociální demokracie.

Nově by mohly vzniknout samostatné útvary pro boj s terorismem a s kybernetickou kriminalitou, nové útvary by byly vyčleněny z NCOZ – z Národní centrály boje proti organizovanému zločinu. NCOZ přitom vnikl teprve v roce 2016, za časů sociálního demokrata Milana Chovance, který do centrály sloučil několik do té doby samostatných vyšetřovacích útvarů.

Nový policejní prezident Martin Vondrášek má připravovanou reformu představit v červnu.

„Nechci přesně prozrazovat tu organizační strukturu, ale mohu snad dopředu prozradit, že v rámci této reformy každopádně kyberprostor a ochrana kyberprostoru, boj s kybernetickou kriminalitou je výrazně posílen a chtěli bychom, aby taková struktura byla vytvořena pokud možno už v průběhu roku 2022, nejzazším termínem, o kterém diskutujeme, je začátek příštího roku,“ uvedl k tomu ministr vnitra.

Vedle toho může ministr vnitra vyměnit šéfa Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI). Se souhlasem vlády. Tuto rozvědku nyní vede Marek Šimandl jmenovaný ještě Janem Hamáčkem. Rakušan chce ale případnou změnu ve vedení civilní rozvědky projednat nejprve s premiérem, s bezpečnostní komunitou a s bezpečnostním výborem Sněmovny.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mpTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nejhorší zpráva týkající se ČT. Petr Žantovský prohlédl rozhovor s Dvořákem a už je jasno

5:00 Nejhorší zpráva týkající se ČT. Petr Žantovský prohlédl rozhovor s Dvořákem a už je jasno

TÝDEN V MÉDIÍCH Česká televize nezajistila, aby v politicko-publicistickém pořadu 168 hodin bylo dbá…