Novým členem rady veřejnoprávní televize bude vysokoškolský pedagog Váňa

27.05.2015 17:43

Novým členem Rady České televize bude vysokoškolský pedagog Daniel Váňa. Rozhodli o tom dnes v tajné volbě poslanci, kteří jedno místo v radě nechali neobsazené. Dost hlasů nezískali sportovní ředitel olympijského výboru a bývalý kanoista Martin Doktor, geolog Václav Cílek ani někdejší šéf Zemanova a Grossova premiérského kabinetu Zdeněk Šarapatka. Sněmovna také po řadě odkladů schválila zprávu o předloňském hospodaření ČT, čemuž předcházela komunistická kritika efektivity i zpravodajství televize.

Novým členem rady veřejnoprávní televize bude vysokoškolský pedagog Váňa
Foto: Hans Štembera
Popisek: Protest před budovou ČT na Kavčích horách proti objektivitě zpravodajství. Protestujících se sešlo kolem stovky

O doplnění rady o posledního člena se sněmovna pokusí na červnové schůzi. Předseda sněmovní volební komise Martin Kolovratník (ANO) poslancům řekl, že buď budou vybírat ze tří neúspěšných kandidátů, nebo jim mediální výbor bude muset nabídnout nové adepty.

Ekonom a historik Váňa, který teorii mediální komunikace a také hospodářské dějiny přednáší na jedné z fakult Vysoké školy ekonomické, dostal 104 poslaneckých hlasů ze 166 odevzdaných. Doktor získal 77 hlasů, ke zvolení mu chybělo sedm. Šarapatku volilo 68 poslanců a Cílka 47.

Zprávu o hospodaření ČT podpořilo 91 poslanců, proti byli spolu s KSČM nezařazení poslanci Tomio Okamura, Milan Šarapatka a také poslanci ANO Jana Lorencová a Miloslav Janulík. Komunista Jiří Valenta poukazoval na údajné plýtvání penězi ze strany ČT, která podle něj vysílá někdy „neobjektivní a názorově nevyvážené pořady“ typu Historie.cs, který ale podle Kolovratníka získal několik prestižních ocenění. Gabriele Hubáčkové (KSČM) zase vadil pořad 168 minut, kde prý „kamarádi kamarádů bez uzardění a pod záštitou svobody slova dehonestují naši práci, práci vlády a práci prezidenta“.

Podle Komárka je špatný zákon o ČT

Předseda volebního výboru Martin Komárek (ANO) uvedl, že „s médii se neválčí“ a že politici by se neměli k pořadům a jejich obsahu vyjadřovat. Podle něj je ale špatný zákon o České televizi, který Radě ČT dává prý jen minimální pravomoci ke kontrole a spoluvytváření hospodářské politiky ČT. Předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek to označil za „zarputilý nájezd těch, kteří ovládli mediální prostředí v České republice“, a za snahu dostat do područí i veřejnoprávní média.

Patnáctičlenná Rada České televize je orgánem, jehož prostřednictvím veřejnost uplatňuje právo kontrolovat činnost ČT. Do její působnosti patří například právo jmenovat a odvolávat generálního ředitele a na jeho návrh ředitele televizních studií, schvalovat rozpočet a závěrečný účet a kontrolovat plnění rozpočtu ČT. Členové rady jsou voleni na šest let, každé dva roky je volena třetina členů.

Princip fungování a výběru členů do mediálních rad je dlouhodobě diskutovaným tématem. Politický výběr kandidátů nominovaných jednotlivými sdruženími kritizují občanské iniciativy i lidé z médií, kultury a dalších oborů. Letos se očekává změna pravidel fungování těchto rad. Ministerstvo kultury již oznámilo práce na novele zákonů upravující obě veřejnoprávní média, návrh zákonů chce předložit do konce roku.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…