Novým primátorem Plzně je Martin Zrzavecký z ČSSD

6. 11. 2014 13:40

Primátorem Plzně se dnes stal jednačtyřicetiletý šéf městské organizace ČSSD Martin Zrzavecký, který byl v minulém volebním období primátorovým náměstkem pro ekonomiku. V čele čtvrtého největšího města ČR nahradil Martina Baxu z ODS. V tajném hlasování dostal jediný kandidát na primátora Zrzavecký od 46 přítomných zastupitelů 28 hlasů. Ve vedení Plzně pokračuje dosavadní spolupráce ČSSD a ODS, do koalice nově patří ještě KDU-ČSL a Občané patrioti. Koalice má v zastupitelstvu 27 z 47 hlasů. Těsný vítěz voleb ANO je v opozici.

Novým primátorem Plzně je Martin Zrzavecký z ČSSD
Foto: Martin Zrzavecký
Popisek: primátor města Plzeň Martin Zrzavecký

Za priority koalice pro nadcházející volební období označil Zrzavecký přípravu na čerpání peněz z nového plánovacího období EU, nový způsob fungování městské policie či posílení kapacit v domech se zvláštním režimem. Koalice se také chce zaměřit na zřízení odstavných parkovišť na hranicích města, pokračovat ve stavbě západního okruhu a zahájit první etapu východního okruhu, postavit tramvajovou trať na Borská pole či opravit kulturní dům Peklo. „Do roka a do dne" slíbil zastupitelům vyřešení bezdomovectví v centru města a problémů v MHD, řešení černých skládek, novou koncepci sportu podporující sportování dětí a rozšíření provozní doby mateřských škol do 18:00.  

Plzeň má sociálnědemokratického primátora po 76 letech. Posledním sociálním demokratem v čele města byl v letech 1919 až 1938 úspěšný starosta Luděk Pik. Naopak ODS dnešní volbou Zrzaveckého ukončila dvacetileté období, kdy měla po roce 1989 primátora.  

Hnutí ANO skončilo v opozici

Volby v Plzni těsně vyhrálo hnutí ANO před ODS, třetí skončila ČSSD. Všechny tři strany mají po deseti mandátech. Koaliční lidovci, kteří se do zastupitelstva dostali po čtyřleté pauze, mají tři mandáty, Občané patrioti čtyři. V opozici je kromě ANO také KSČM a TOP 09, které mají po pěti mandátech.

O složení rady se zatím hlasuje, podle dohody koaličních stran se má prvním náměstkem primátora stát dosavadní primátor Baxa (ODS). V radě bude mít ODS čtyři křesla, ČSSD tři, lidovci a Občané patrioti po jednom. Nově bude pět náměstků primátora, o jednoho víc než dosud.

V novodobé historii po roce 1989 je Zrzavecký osmým primátorem. V roce 1990 se do čela města postavil na devět měsíců Stanislav Loukota, do prosince 1994 pak vedl město čtyři roky Zdeněk Mraček nominovaný Občanským fórem. Od prosince 1994 stáli v čele magistrátu občanští demokraté Zdeněk Prosek, Jiří Šneberger, Miroslav Kalous, Pavel Rödl a Martin Baxa.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Takový binec! Skandál po pohřbu Karla Gotta? FOTO, za které možná vyrazí šéfa

9:02 Takový binec! Skandál po pohřbu Karla Gotta? FOTO, za které možná vyrazí šéfa

Bývalý poslanec za TOP 09 František Laudát se na svém facebookovém profilu zamyslel nad snímkem z po…