Nuly, pitomci! Kauza „Jágr v Číně“ třeskutě vrcholí: To se musím laskavě ptát lepšolidí, co si můžu myslet?!

6. 5. 2019 4:44

ANKETA „Spojil se s týmem gaunerů, kteří porušují české zákony a českou ústavu, kteří slouží Rusku a Číně…“ I tato kritika zaznívala na adresu Jaromíra Jágra, který jel s prezidentem do Číny. Pro ParlamentníListy.cz se k pobouření, které jeho účast v delegaci vyvolala, vyjádřili herci Ivan Vyskočil a Jan Kuželka, také bloger roku Ladislav Větvička nebo novinář a poslanec Stanislav Berkovec atd. Padla slova o „sluníčkářích“ i „dobroserech“.

Nuly, pitomci! Kauza „Jágr v Číně“ třeskutě vrcholí: To se musím laskavě ptát lepšolidí, co si můžu myslet?!
Foto: Facebook Rytíři Kladno
Popisek: Jaromír Jágr
reklama

Tomáš Etzler, který působil několik let v Číně jako zahraniční zpravodaj České televize, se do Jaromíra Jágra opřel poměrně tvrdě. Nejdříve ho pochválil za jeho cílevědomost, ambice, zápal, radost ze hry i legendární pracovní nasazení. Podotkl také, že Jágrova hra inspirovala miliony fanoušků po celém světě a že obdivoval jeho humor a nadhled. Pak ale uvedl. „Jsem proto v šoku a naprosto zklamán, že se po skvělých týmech, ve kterých hrál, spojil s týmem gaunerů, kteří porušují české zákony a českou ústavu, kteří slouží Rusku a Číně,“ řekl Etzler v souvislosti s tím, že byl Jágr součástí delegace prezidenta Zemana v Číně.

Anketa

Zaslouží si Jaromír Jágr od Zemana vyšší státní vyznamenání, než jaké dosud má?

hlasovalo: 12340 lidí

Novinář také na adresu Jaromíra Jágra sdělil, že „je v šoku, že ho ti gauneři přesvědčili, aby spolupracoval s jedním z nejbrutálnějších a nejvražednějších režimů na světě“. „Peníze to nevysvětlí. Tohle je absolutní selhání a nedostatek lidské slušnosti, osobní integrity a charakteru. Nejhorší prostituce. Od údajně věřícího člověka. Naprostá stoka,“ nebral si servítky Tomáš Etzler.

Nejen hokejista Jaromír Jágr, ale i fotbalista Petr Nedvěd se dostal v souvislosti s touto cestou do Číny i do „hledáčku“ režiséra Hřebejka, který se na svém Twitteru vyjádřil. „Mám v úctě Nedvěda i Jágra. Ale je smutné, že ti, kteří své ohromné slávy a bohatství dosáhli právě na svobodném, demokratickém Západě, pomáhají normalizovat podlézavý politický kurz směrem k čínské diktatuře. Navíc po boku opravdových kreatur,“ napsal režisér například.

Sám Jágr se proti kritikům ohrazuje s tím, že cestou do Číny chtěl docílit, aby se tam hokej stal populární. A to, že se stal při té příležitosti součástí delegace prezidenta Zemana, vysvětluje tak, že právě díky tomu dostal větší příležitost hokej propagovat. „Máte otevřené dveře k různým setkáním, ať se to týká třeba ministra sportu, a máte možnost hokej zpopularizovat,“ říká Jaromír Jágr, který by se podle některých informací měl stát jednou z tváří zimních olympijských her pořádaných Pekingem v roce 2022.

Sluníčkáři, dobroseři, Hřebejkové… a „Milion chvilek nenávisti“

Kritické poznámky na adresu Jaromíra Jágra a v některých případech i Pavla Nedvěda v souvislosti s jejich návštěvou Číny nenechaly chladného herce Ivana Vyskočila. „Světoznámý sportovec je součástí delegace pana prezidenta při návštěvě Číny. Říkat jakékoliv ospravedlňování jeho účasti by mi připadalo mimo úroveň normálně myslících lidí. Jeho účast na cestě pana prezidenta je naprosto v pořádku. Každý normální člověk musí tyto sportovce chválit za reprezentaci naší země,“ říká Ivan Vyskočil. A pokračuje. „Sluníčkáři, dobroseři, Hřebejkové a Hrušínští, to už jste se úplně zbláznili, když plníte sociální sítě takovými nesmysly? Kam až to bude pokračovat? Budou si význačné osobnosti brát povolení od nějakých samozvaných inkvizitorů, často nesahajících jim ani po kotníky, co mohou dělat, kam mohou jezdit a s kým? A napříště si budou muset vyžadovat laskavé svolení lepšolidí, co si vůbec mohou myslet??? Tak to už přesahuje všechny meze!“ říká rázně Ivan Vyskočil.

Poukazuje na další věci, nad kterými jen kroutí hlavou. „Na řádně ohlášená shromáždění přicházejí řádně neohlášené extremistické bojůvky sluníčkářů, aby taková shromáždění rušili. Řevem, pískotem a bubnováním. Snaží se vyvolat konflikty a jejich řev a protesty nezastaví ani státní hymna. Na shromáždění k Prvnímu máji bylo takových střetů nepočítaně. V Brně dokonce bylo několik těchto chaotů zadrženo. Vrcholem všeho je, že se posléze tito ‚demokraté‘ pokusili zaútočit na policejní stanici a své druhy osvobodit. A nebyli to takzvaní radikálové, takzvaní extremisté, ale ti takzvaní ochránci demokracie,“ říká oblíbený herec a dodává. „To jsou následky působení všech těch Milion chvilek nenávisti. To je Milion chvilek proti demokracii! Nepřipomíná vám to něco? Nebylo řádění fašistických SAmanů tomuto nápadně podobné? Nezastaví je hymna, neuznávají pravomoc policie! Pane ministře vnitra a ostatní páni politici, toto jsou praví extremisté! Není tedy načase si začít naši, byť chabou, demokracii před těmito ‚ochránci demokracie‘ bránit??“

Svůj názor na slova, která dopadla na Jágrovu hlavu, sdělil pro ParlamentníListy.cz i Vyskočilův kolega, herec Jan Kuželka. „Víte, já bych na toto téma začal trochu víc ze široka. Mě hlavně poslední dny a poslední týdny děsí ta nálada ve společnosti. Ta nenávist mezi lidmi, jak se k sobě chovají. Už se pomalu nenávidí otec se synem. Je to čím dál tím horší. To, co se dnes v tomto národě děje, to je něco hrozného,“ říká herec a dodává. „A co se týká Jardy Jágra… co ti lidé si vůbec dovolují ho kritizovat? Ten člověk toho ve sportu dokázal tolik! A to jim nevadí, že do Číny jezdí hráči z Ameriky a z dalších míst? Ale to, že tam jel Jarda Jágr, to jim vadí hrozně!“ rozčiluje se Jan Kuželka a dodává.  „Ale četl jsem, že on na to už odpověděl, že tam jel jako reprezentant této země, a ne jako příznivec nějaké politiky. Měli bychom být rádi za takového ‚vyslance‘, kterého lidi ve světě znají. Neříkám, že v Číně. Ale ve světě je to jeden z českých sportovců, jehož jméno je velmi známé. Znají Zátopka, Jágra, Čáslavskou, Čecha…“

Kritika? Úplná blbost! Nebuďme pokrytci!

Kritiku, která zastihla především Jaromíra Jágra, nechápe spisovatel Jan Bauer. „Já si myslí, že je to úplná blbost. V Číně se, pokud vím, chystají olympijské hry. Jágr se má stát jednou z jejich tváří, a je to tedy pro něj příležitost se zviditelnit. A nejenom pro něj, ale pro náš celý český hokej a český sport,“ míní spisovatel a dodává.  „A jestliže jel s prezidentem Zemanem do Číny, tak tam nejel řešit nějaké politické záležitosti a hájit lidská práva, ale jel tam prosazovat sport, lední hokej. A právě i tyto sportovní kontakty, vzpomeňte si na pingpongovou diplomacii v Číně, pak mohou umožnit lepší jednání o řadě dalších věcí, trošku třeba i zmírňovat a liberalizovat ten čínský režim.“

S kritikou sportovců ohledně „čínské cesty“ nesouhlasí ani hudební producent Aleš Trdla. „Kritika kroků Jágra a Nedvěda mi přijde velmi za hranou. Mám za to, že právě Jaromír Jágr si uvědomuje, jak může svému sportu pomoci. On tam totiž nejel za sebe, avšak jako reprezentant či představitel hokeje, který celý život má rád a chce jej podpořit pro budoucí generace. Je třeba se na to podívat z této stránky, potom určitě pochopíme,“ říká hudební producent a vysvětluje. „Vždycky totiž najdeme někde či na někom cosi, co se nám nebude líbit a co neschvalujeme, ale pokud nás žene dopředu jiná, možná z hlediska celospolečenského vyšší myšlenka, pak plníme daný úkol. A zde tomu právě tak je. Proto nechme volně plynout tyto události, možná za rok je budeme hodnotit úplně jinak. Cožpak se fanoušci Slavie Praha distancují od svého čínského chlebodárce jen proto, odkud ty peníze jsou? Bylo by to velmi pošetilé, že? Ne, bez čínského kapitálu by dnes tento pražský klub nebyl na mezinárodní scéně tam, kde je. A všichni těmto úspěchům tleskáme. Tak nebuďme pokrytci ani zde.“

Čech, Jágr, Nedvěd… tato jména v cizině znají

Velmi rázně se na adresu kritiků vyjádřil i několikanásobný bloger roku Ladislav Větvička. „Když jsem v cizině a řeknu, že jsem z Česka, okamžitě slyším z úst partnerů jména – Čech, Jágr, Nedvěd. To jsou dnes ti nejznámější ambasadoři České republiky. Kdokoliv, kdo se rozčiluje nad tím, že právě oni reprezentují Českou republiku v cizině, jsou nuly. Jsou to podobní pitomci jako někdo, kdo by roce 1952 po vítězné olympiádě v Helsinkách vyčítal Zátopkovi, že se nevymezil proti bolševikům a Gottwaldovi,“ říká Ladislav Větvička.

Pro ParlamentníListy.cz se pak vyjádřil i dlouholetý novinář, moderátor a poslanec Stanislav Berkovec. „Nemohu a popravdě ani nechci komentovat názory některých novinářů. Ale kdybych z některých analogicky odvozoval, tak také její excelence anglická královna, která spolu s premiérem Cameronem jela v královském kočáře po okázalém přijetí s čínským prezidentem na večeři, patří do ‚týmu gaunerů, kteří slouží Číně‘,“ podotýká Berkovec.

„Pro mě britská královna, expremiér Cameron a Jarda Jágr – ‚slušnej oddíl‘! Nemohu mít nikomu za zlé zúžený pohled na zahraniční politiku a nedostatečný nadhled a přehled o současné situaci ve světě. A na tom, že si Jaroslava Jágra vážím nejen pro jeho obrovské nasazení a profesionální práci v hokeji, ale také za velké vlastenectví, empatii k rodné zemi a našemu kladenskému regionu i jeho inteligenci a odvahu říkat vlastní názor, to nic nezmění. To zase píšu já. Standa Berkovec,“ uvádí rázně poslanec a dlouholetý novinář, který je mimo jiné průkopníkem české extrémní žurnalistiky a získal řadu ocenění, například za válečné reportáže v bývalé Jugoslávii.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: David Hora
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Radši normálně pít v hospodě než nezřízeně chlastat doma. Vyrazili jsme do zrovna otevřených hospod a zažili nečekané

16:47 Radši normálně pít v hospodě než nezřízeně chlastat doma. Vyrazili jsme do zrovna otevřených hospod a zažili nečekané

REPORTÁŽ Ať je teplo, nebo zima, v hospodě je vždycky prima. Zvláště pak, když byly nálevny skoro dv…