O genderu, squattingu a migraci mluvit nebudeme. Mladý Stropnický má jiná témata pro voliče

15.04.2017 19:06

Strana zelených si před volbami zakázala mluvit o třech tématech, která vyvolávají ve veřejnosti kontroverze – o squattingu, genderu a migraci. V rozhovoru pro server Aktuálně.cz to uvedl předseda Strany zelených Matěj Stropnický.

O genderu, squattingu a migraci mluvit nebudeme. Mladý Stropnický má jiná témata pro voliče
Foto: Hans Štembera
Popisek: Matěj Stropnický
reklama

V rozhovoru se věnoval také plánům Zelených v oblasti ekonomiky. Zelení chtějí pomoci tomu, aby česká ekonomika prošla stejným přechodem, jaký už má za sebou většina západních ekonomik. „Jde o přechod od staré struktury práce s malou přidanou hodnotou, ve které mají lidé malé platy, životní prostředí je hodně znečišťované a výrobky jsou nekonkurenceschopné, směrem k modernější ekonomice, která je založená na inovacích a službách, díky nimž se zvýší hodnota produktů a také odměna, kterou dostávají zaměstnanci,“ uvedl Stropnický.

  • Celý text je ZDE

O zmíněnou proměnu ekonomiky se Zelení chtějí pokusit formou dotačních programů, nebo snižováním daní firmám, které přinesou inovace a vytvoří pracovní místa s přidanou hodnotou. „Rozhodně plánujeme ukončit dotace montovnám a zahraničním investicím do logistických center,“ prohlásil Stropnický.

Zelení se podle něj také shodli na tom, že ve volebním programu nebudou tři témata: gender, squatting a migrace.

„Protože jsme si řekli, že tato tři slova vzbuzují ve společnosti tolik vášně, že Zeleným nestojí za to obětovat ochranu životního prostředí těmto zdaleka ne tak podstatným otázkám. Jsme strana, která respektuje soukromé vlastnictví, a squatting pro nás je zajímavý kulturní projev, ale nepálí většinu veřejnosti. Pokud se chceme dostat do Sněmovny, musíme řešit věci, které řeší většina veřejnosti. Čili o squattingu česká veřejnost od Strany zelených do voleb neuslyší,“ ujistil.

Prozradil, že v programu řeší, jak motivovat firmy, aby došlo k postupnému narovnání platů mužů a žen. „Například se můžeme bavit o snížení odvodů za ženu, která se vrací z rodičovské dovolené, což by firmu motivovalo, aby ji vzala zpět a dala jí adekvátní finanční ohodnocení. Ale už nechceme lidem říkat, jak mají mluvit,“ vysvětlil.

Ohledně migrace pak poukázal na to, že k nám neproudí zástupy migrantů. „Ale my jste strávili příliš mnoho energie tím, že jsme obhajovali povinnost společnosti přijmout je, pokud přijdou. Proto jsme si řekli, pojďme ten problém v tuto chvíli zaparkovat,“ uvedl s tím, že Zelení se chtějí věnovat důležitým věcem, jako je životní prostředí, práce, bydlení. „To jsou klíčové otázky, které budeme v kampani řešit,“ podotkl Stropnický.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šok. Ředitel ČT Dvořák lapal po dechu. Fridrichová se Šarapatkou ho obešli

19:30 Šok. Ředitel ČT Dvořák lapal po dechu. Fridrichová se Šarapatkou ho obešli

Rada České televize své pravidelné středeční jednání tentokrát prováděla částečně distančně. Někteří…