O komunistech nemám iluze. Ale s tím, co u nás napáchala ODS, se nemůžou rovnat. Vzpomíná známý aktivista a exprimátor někdejší modré bašty

05.10.2014 13:52

25 LET OD LISTOPADU´89 Kandidátem na primátora Liberce je lídr Změny pro Liberec, která komunální volby ve městě minule vyhrála, Jan Korytář. ParlamentníListy.cz se ho ptaly nejen na komunální volby, ale i na polistopadový vývoj v České republice.

O komunistech nemám iluze. Ale s tím, co u nás napáchala ODS, se nemůžou rovnat. Vzpomíná známý aktivista a exprimátor někdejší modré bašty
Foto: Změna pro Liberec
Popisek: Jan Korytář
reklama

„Hodnotím ho zpětně pozitivně. Zároveň ale musím říci, že jsem si ho asi jako hodně občanů představoval jinak. Nebyl jsem vůbec připravený na všechno, co se tady začalo dít od korupce přes klientelismus až po bohapusté rozkrádání. Byla to etapa, kterou jsme si jako společnost patrně museli projít,“ vysvětlil v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.

Před čtyřmi lety Změna pro Liberec vyhrála komunální volby a vy jste se stal primátorem. Ale jen krátce, po pár měsících se k vám obrátili koaliční partneři zády. Před dvěma lety, kdy Změna pro Liberecký kraj vstoupila do vládní krajské koalice se Starosty, jste nevzal na kraji žádnou funkci. Předpokládám, že proto, abyste se plně soustředil na návrat do pozice primátora?

Rád bych byl primátorem Liberce. Ale zároveň pokud by moje osoba byla překážkou toho, že Změna by nemohla prosadit svůj volební program, tak na té pozici nelpím. Pokud mně voliči dají ten mandát, budu rád. Ale není to to hlavní, proč do politiky jdu. Na našem programu Plán pro Liberec dělaly desítky lidí. A my ho chceme prosadit. Abychom ho prosadit mohli, musíme udělat ve volbách více než dvacet procent - jak ukazují předvolební průzkumy. Pokud chceme vytvořit silnou koalici, která vydrží čtyři roky, bylo by nejlepší, kdyby Změna získala třicet procent. Zkušenost s čtyřkoalicí před čtyřmi lety nebyla dobrá. U nás se o úspěchu dá hovořit od třiceti procent nahoru.

Další osobnosti, které zhodnotily vývoj posledních 25 let, najdete ZDE.

Říká se ale, že má Změna malý koaliční potenciál. Jak tohle vidíte?

Jsou tu uskupení, která nejsou spojená s rozkrádáním Liberce, nebo jsou jejich kandidátky sestavené tak, že tam ti lidé nejsou s tou minulostí moc spojení. Mám na mysli ANO. Jsou to noví lidé, kteří zatím nikde nevystupovali. Takže je to trošku sázka do loterie. Ale pro mě je důležité, že nejsou spojeni s žádnými minulými kauzami. Kandidují tu i některá nová uskupení, Liberec ještě žije nebo TOP 09, která v zastupitelstvu ještě nebyla. A pak je možné, že u některých stran vykroužkují lidé některé osobnosti. Takže chceme počkat, jak dopadnou volby. Bez některých lidí jsou pro nás určité strany přijatelnější.

Ve dvou předvolebních průzkumech jste vyhráli a těsně druhé bylo za vámi hnutí ANO. To jsou však lidé, kteří v zastupitelstvu nikdy nebyli. Samozřejmě že je v pořádku, když se do politiky dostávají noví lidé. Ale není riskantní jít do vlády nad městem s někým, kdo nemá vůbec žádné politické zkušenosti?

ANO je pro nás přijatelný koaliční partner, protože nejsou svázaní s minulostí. Ale každá mince má dvě strany. Je pravda, že většina jejich kandidátů se tady zatím ve veřejném životě nijak neangažovala. Je tu určité riziko. Ale myslím, že je to i lepší šance pro Změnu pro Liberec. Nejsme spojeni s žádnými kauzami a zároveň nás lidi znají z práce ze zastupitelstva. Což doufám povede k tomu, že volby vyhrajeme.

Máme 25 let od listopadu 1989. Jak hodnotíte poslední čtvrtstoletí?

Polistopadový vývoj hodnotím zpětně pozitivně. Přes všechny výtky a chyby, na které upozorňuji, tak jsem rád, že k tomu došlo. Zároveň ale musím říci, že jsem si ho asi jako hodně občanů představoval jinak. Nebyl jsem vůbec připravený na všechno, co se tady začalo dít od korupce přes klientelismus až po bohapusté rozkrádání. Byla to etapa, kterou jsme si jako společnost patrně museli projít. Jsem ekolog, a tak vám dám z této oblasti příklad. Na některých izolovaných ostrovech – třeba Galapágách – kde nejsou dravci, se vyvinou druhy živočichů, kteří na ně nejsou připravení. Jako například nelétavé druhy ptáků.

Problém nastane, jakmile se ale ten ostrov otevře a dostane se tam první kočka, lasička nebo liška. V tu chvíli na to ekosystém není připravený a trvá mu, než se zadaptuje. Někdo to dokonce ani nepřežije. Takhle vidím tu naši společnost. Jak jsme byli za tím ostnatým drátem, nebyla tu nezaměstnanost, vysoká kriminalita a podobně. Ale byl to ostrov. Když se dveře otevřely, vnikli sem někteří dravci a my jsme nebyli na ně připravení. To je daň za svobodu, kterou jsme museli přinést. Mám pocit, že dnes je společnost ve stavu, kdy jsme už nějakým způsobem dospěli, uvědomujeme si různá nebezpečí, už se nenecháme vést za nos Klausem. V dalších letech bychom se mohli vyvíjet normálním směrem.

Vyrovnala se už naše společnost s neblahým dědictvím minulosti?

Ani náhodou. Některé pokusy zakázat komunistickou stranu či se od nich distancovat nepokládám za skutečné vyrovnání s komunistickou minulostí. Teprve až si většina společnosti uvědomí, že mechanismy, které byly spojené se čtyřiceti lety komunistické vlády, se mnohým jenom přebarvily z rudé na modrou a fungovaly i těch dalších pětadvacet let. Pak teprve může zafungovat určitá sebereflexe. Jak známo, mnoho komunistů do roku 1989 poté pokračovalo v politice v jiných stranách. Společnost se vyrovnala jen s částí minulosti.

Je dobře, že se otevřela problematika procesů, kolektivizace, normalizace. Že se o tom už dneska mluví. Moje výtka je, že o té komunistické minulosti mluví ti, kteří v dnešní době používají podobné metody a snaží se tak odvést pozornost od toho, co se děje dneska. Doufám, že čím dál víc lidí si bude uvědomovat, že obecně moc, pokud je nekontrolovaná a lidi jí slepě věří, tak že to je špatně, ať už se jedná o komunistický režim, nebo co bylo u nás speciálně v Liberci dvacet let pod vládou ODS.

Jsou komunisté dnes už jiní než dříve, kdy vládli?

Zase tolik je neznám. Komunistická strana se částečně transformovala. Nenaplnily se předpoklady, že úplně skončí. Hlásí se k nim i mladí lidé, kteří jsou zklamaní polistopadovým vývojem. Asi už je to jiná strana než v roce 1989. Velká část kariéristů od nich odešla. Na druhou stranu, kvůli tomu, že jsou pořád v Parlamentu a nějaká místa mají, tak si myslím, že i dneska je to určitý výtah k nějakým prebendám. Nemám o komunistech žádné iluze. Zároveň ale v Liberci nepovažuji komunisty za největší zlo, které tady bylo. To, co provedla ODS ve spolupráci s ČSSD za posledních 20 let v Liberci, se s komunisty nedá srovnávat. Každá strana škodí v jiné době.

Jaké osobnosti posunuly pozitivním způsobem naši zemi ke svobodě a demokracii nejvíce?

Hodně k tomu přispěli někteří novináři, kteří se nebáli psát o problematických věcech a odkrývali některé kauzy. Nebo ombudsman Motejl byl člověk, který se snažil dostat Českou republiku na evropskou úroveň. Dále bych jmenoval Lenku Bradáčovou, státního zástupce Zemana. Nebo někteří soudci, kteří tím, že vynášeli rozsudky v některých kauzách, nastavovali určité hodnoty – třeba Cepl. Ocenil bych i činnost mnoha neziskových organizací, které často za mizerné peníze a v hrozných podmínkách plnily úkoly hlídacího psa demokracie. Z politiků jsem si cenil poslance Ludvíka Hovorku, nebo Jiří Dienstbier některými svými názory a postoji posouvá Českou republiku do Evropy.

Je něco, co by mohlo ohrozit náš demokratický vývoj?

Každý systém má svá kritická místa. Někde vznikají ghetta nebo oblasti s lidmi, kteří nemají příliš velkou budoucnost. Neseženou práci, nemůžou se dostat z té sociální pasti, ve které jsou. Společnost se k nim staví spíše odmítavě, než že by se je pokoušela nějak začlenit. To pak vede k radikalizaci jak těch lidí s tímto problémem, tak těch, kteří vedle nich musí žít. Další věcí je, že pokud bude ve společnosti narůstat počet lidí s pocitem, že je systém nespravedlivý, povede to také k jejich radikalizaci. Tohle je velká odpovědnost politiků. Protože pokud nefungují dobře, vytváří se prostor pro různé extremistické a násilné řešení. Nebezpečná je i příliš velká koncentrace moci v jedněch rukách. Mediální, ekonomické a ještě k tomu politické. Nemyslím tím jen ANO a pana Babiše, je to obecně problém v demokraciích. U pana Babiše je to viditelné, ale tohle prorůstání tady bylo také v minulosti.

Co si myslíte o dnešní situaci, kdy lidé přestávají důvěřovat klasickým politickým stranám?

V něčem přestávají důvěřovat, v něčem ne. Z celostátního pohledu určitá sebereflexe a obroda nastala v ČSSD. Posouvá se spíše evropským směrem k sociálnědemokratické straně evropského typu. A je to vidět i na jejích preferencích. ODS si prochází velkou krizí. Je otázka, jak se s tím vypořádá. Zbavila se některého bahna, které na ní bylo. Začíná se chovat normálněji. Ale nevím, jestli to bude stačit. Zda její poškození nebylo příliš velké. I kvůli tomu, že vzniklo hnutí ANO, dostaly tyto strany velkou konkurenci, se kterou se musí vypořádat. KDU-ČSL se po odchodu Kalouska také dala dohromady a funguje jako solidní politická strana. Velké strany se modernizují a snaží se reagovat na problémy. A na komunální úrovni vznikají občanské síly – jako je Změna pro Liberec – ze kterých by do budoucnosti mohla vzniknout celostátní občanská síla.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Oldřich Szaban

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Zabijáci přepisují dějiny.“ Putin na Rudém náměstí. V ČR nebylo

22:01 „Zabijáci přepisují dějiny.“ Putin na Rudém náměstí. V ČR nebylo

„Dnes jsme svědky toho, že se přeživší členové vražedných komand a jejich následovníci snaží přepsat…