O mandátový a imunitní výbor nebyl zájem, hnutí ANO zbyl, tvrdí Vondráček

07.11.2017 12:58

O mandátový a imunitní výbor, který by podle Pirátů měla obsadit opozice, si během prvních dvou kol vyjednávání o vedení Sněmovny žádná strana neřekla. Novinářům to dnes řekl Radek Vondráček, kterého ANO nominovalo do čela dolní komory. ANO je podle Vondráčka otevřeno diskusi, ale některá ze zbývajících osmi stran si o výbor musí říct. Zprávu přinesla ČTK

O mandátový a imunitní výbor nebyl zájem, hnutí ANO zbyl, tvrdí Vondráček
Foto: anobudelip.cz
Popisek: Radek Vondráček (ANO)
reklama

Piráti v pondělí vyzvali strany vyjma ANO ke společnému jednání, které by se obsazení výboru mělo týkat. Jednání se nezúčastní komunisté, podle jejich předsedy Vojtěcha Filipa mělo být pozváno i ANO.

„To není kulatý stůl, ale vytváření bloku, o kterém se neví, kam bude směřovat,“ uvedl Filip na tiskové konferenci. Zopakoval, že KSČM respektuje výsledky voleb a do čela Sněmovny podpoří Vondráčka. Předseda sněmovního klubu Pavel Kováčik doplnil, že KSČM je připravena na bilaterální jednání.

„Je to bouře ve sklenici vody a šum, on si o ten mandátový a imunitní výbor nikdo neřekl, takže primárně nám zbyl,“ uvedl Vondráček. Zdůraznil, že není pravda, že tento výbor měla vždy opozice, v 90. letech patřil vládní koalici. Hnutí ANO je ale podle Vondráčka otevřeno diskusi a důležitá bude i osobnost, která bude navržena.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš novinářům řekl, že kulatý stůl zástupců menších sněmovních stran by se měl podle dosavadních reakcí na jeho výzvu sejít ve středu. „Někdo tuto pozici zlehčuje a i historicky to tak bylo, že předsedou výboru byl někdo z opozičních stran,“ uvedl. Opozice by podle něj měla výbor obsadit i kvůli tomu, že na začátku jednání Sněmovny by se mělo hlasovat o vydání šéfa ANO Andreje Babiše a předsedy sněmovního klubu Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo.

Podle Bartoše i Vondráčka jednání v uplynulých dvou týdnech ukázala, že požadavky stran na uspořádání Sněmovny, co se předsednických křesel ve výborech týká, se v řadě případů překrývají. O jeden výbor mají dokonce zájem čtyři uskupení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šmucler pochválil Prymulovu akci a má strach z italského scénáře. Tam zoufalí lidé bez peněz nemají co jíst

21:40 Šmucler pochválil Prymulovu akci a má strach z italského scénáře. Tam zoufalí lidé bez peněz nemají co jíst

Šéf České stomatologické komory a člen ústředního krizového štábu Roman Šmucler na svém Facebooku ok…