O nástupci Chládka chce premiér rozhodnout do konce příštího týdne

29.05.2015 17:25

O nástupci Marcela Chládka na ministerstvu školství chce mít premiér Bohuslav Sobotka (oba ČSSD) jasno do konce příštího týdne. Úřad dočasně povede ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD), sdělili dnes novinářům členové vedení sociální demokracie. Návrh na odvolání Chládka byl odpoledne doručen na Hrad, uvedl úřad vlády.

O nástupci Chládka chce premiér rozhodnout do konce příštího týdne
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Marcel Chládek a premiér Bohuslav Sobotka

Sobotka v dopise prezidentovi Miloši Zemanovi zároveň žádá, aby do doby, než bude jmenován nový ministr, či ministryně školství, pověřil řízením tohoto úřadu Marksovou. Premiér to dnes řekl novinářům. Hrad se do neděle nechce ve věci vyjadřovat. Podle informací ČTK hrálo při výběru Marksové jako zástupkyně ve vedení úřadu roli i to, že v minulosti už na ministerstvu pracovala.

Výběr nového ministra zahájil Sobotka podle svých slov už dnes. V příštích dnech chce mluvit jak s odborníky na problematiku školství, tak s jednotlivými kandidáty. "Já myslím, že to je několik kandidátů i kandidátek, kteří připadají v úvahu z pohledu politiky sociální demokracie," poznamenal k okruhu možných kandidátů. Do budoucna má podle něj resort vést vyzrálá osobnost, která zvládne vysoké tempo práce a potřebné reformy.

Sobotkovi, který členy vedení ČSSD informoval o důvodech, jenž ho ke kroku vedly, už prý řada straníků zasílá své tipy, kdo by mohl resort vést. Na dnešním grémiu ČSSD se ale výběr Chládkova nástupce příliš neřešil, protože je plně v kompetenci Sobotky. "Premiér navrhuje kandidáty na ministry a také je odvolává, to je prostě právo premiéra," uvedl k tomu ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

V ČSSD se jako o možných kandidátech mluví například o poslancích Vlastě Bohdalové a Jiřím Zemánkovi, náměstkovi na ministerstvu školství Petru Hulinském nebo senátorce Evě Sykové. Objevuje se také jméno bývalé místopředsedkyně Senátu i sociální demokracie Aleny Gajdůškové, která se ve své funkci věnovala otázkám vědy. Někteří uvažují o náměstkyni ministra zdravotnictví Lence Tesce Arnoštové, prorektorovi Univerzity Karlovy Stanislavu Štechovi i dalších kandidátech, včetně těch z regionů.

"Budeme hledat primárně odborníka, který zvládne ten resort, a jestli to bude žena, tak to bude bonus. Já bych si tam ženu představit dovedl," komentoval dnes Chovanec dojem některých médií, že Sobotka bude chtít, aby resort vedla žena. O jejich větší zapojení do politiky ČSSD usiluje.

Sobotka dal své čtvrteční rozhodnutí o konci ministra do souvislosti především s nařčením Chládka ze šikany vůči podřízeným. Uvedl, že z jeho pohledu přestal ministr splňovat přísné nároky, které spojuje s výkonem vysoké ústavní funkce člena vlády. Prezident Zeman, který ministry jmenuje a odvolává, se k návrhu nevyjádří do nedělního setkání s premiérem v Lánech. Chládek obvinění odmítá, považuje je za útok na svou osobu, za kterým stojí předseda hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš.

Chovanec dnes uvedl, že o spekulacích o Chládkovi věděl už několik měsíců. "Nebyly to nikdy vážné zprávy o tom, že by to mělo až hraničit s mobbingem nebo bossingem a já si pořád myslím, že to není pravda," řekl novinářům. Chládkovi drží palce.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: spa

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kalouskova pitomost. Ekonom Pikora se do poslance pustil kvůli matkám

7:15 Kalouskova pitomost. Ekonom Pikora se do poslance pustil kvůli matkám

Ekonom Vladimír Pikora má za to, že lidstvu chtějí vládnout bezdětné ženy. Vychází přitom z opakovan…