O první kolo prezidentských voleb je v Bruselu velký zájem

13.01.2018 13:43

Často celé rodiny přicházely v sobotu dopoledne do prostor Českého centra v Bruselu, kde je možné hlasovat v nynějším prvním kole prezidentských voleb. Velký zájem zde zaznamenali také v pátek, kdy dorazilo přes 630 lidí, napsala ČTK.

O první kolo prezidentských voleb je v Bruselu velký zájem
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Bruselu plynou z toho, že zde sídlí europarlament, nemalé příjmy

Na voličském seznamu je přitom podle konzulky Ivany Zandony 828 osob, další stovky chodí s voličskými průkazy, hlasování by se tak mohlo zúčastnit i více než 1000 lidí. Volební místnost se uzavře dnes ve 14:00 SEČ.

„Zatím jsem pokaždé volil v České republice, ale teď jsem na Erasmu v Belgii,/ řekl ČTK při odchodu Michal Lazárek ze Znojma, který nyní navštěvuje univerzitu v Lovani. „Studuju tam chemii, stejně jako (Jiří) Drahoš. A volil jsem ho, protože je mi názorově asi nejsympatičtější a myslím si, že má největší šance porazit Miloše Zemana,“ doplnil mladík.

Při nedávných parlamentních volbách se v bruselské volební místnosti tvořily dlouhé fronty, nyní tedy byla přidána třetí zástěna, kde „za plentou“ mohou voliči lístek se svým favoritem vložit do obálky.

Žádné volby v životě dosud nepromeškala ani bytová designérka Michaela Lebeda, která ale nynější hlasování pokládá za významnější než jiné volby. „Současný prezident mi hýbe žlučí a je mi trochu smutno ze stávající politické nálady v Čechách,“ řekla ve volební místnosti. Volila Pavla Fischera, kterého považuje za člověka schopného získat si respekt a zhodnotit svou zkušenost i minulou praxi. „Přijde mi, že je zralý, zdravý i sebevědomý,“ doplnila žena, žijící už řadu let v belgické metropoli.

V roce 2013, kdy se český prezident v přímé volbě vybíral poprvé, hlasovalo v Bruselu přibližně 600 lidí, ve druhém kole ještě asi o stovku více. Zvítězil tehdy Karel Schwarzenberg s 610 hlasy, zatímco nynější prezident Miloš Zeman dostal v Belgii 82 hlasů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nebude na jídlo. A pak už se nebude zvonit klíči... Petr Robejšek vydal drsné varování politikům

12:31 Nebude na jídlo. A pak už se nebude zvonit klíči... Petr Robejšek vydal drsné varování politikům

Politolog Petr Robejšek se v komentáři pro deník MF Dnes zamyslel nad tím, proč zemřela levicová pol…