O zdanění církevních náhrad Senát rozhodne koncem února

29.01.2019 22:04

O zdanění církevních náhrad a o novele zákonů týkajících se odchodu Británie z EU bez dohody bude Senát rozhodovat na schůzi, která začne 27. února. Termín dnes stanovil senátní organizační výbor. ČTK o tom informovala senátní tisková tajemnice Eva Davidová.

O zdanění církevních náhrad Senát rozhodne koncem února
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zákon o církevních restitucích má podle mnohých velké mezery
reklama

Zatímco normu kvůli Brexitu bez dohody horní komora pravděpodobně schválí, zdanění náhrad, které církve dostávají od státu za majetek nevydaný v restitucích, patrně odmítne. Zdanění prosadila ve Sněmovně KSČM s pomocí SPD a vládních ANO a ČSSD. V Senátu má na rozdíl od Sněmovny většinu opozice, přičemž komunisté a hnutí Tomia Okamury v horní komoře zastoupení nemají. Někteří senátoři už ohlásili, že navrhované zdanění napadnou u Ústavního soudu.

Zastánci zdanění argumentují zejména údajným nadhodnocením finančních náhrad daných zákonem o majetkovém vyrovnání mezi státem a církvemi, jak byl schválen v předminulém volebním období za vlády Petra Nečase (ODS). Kritici tvrdí, že zdanění náhrad je protiústavní i s ohledem na smlouvy, které v minulosti uzavřel stát s církvemi.

Norma týkající se Brexitu má britským občanům v Česku zajistit až do konce příštího roku stejná práva, jako by byli dál občany Evropské unie. Podobně by se mělo recipročně zacházet s českými občany v Británii po 29. březnu, kdy má země opustit Unii.

Bez přijetí normy by se Britové v případě Brexitu bez dohody ocitli v Česku ve stejném postavení jako cizinci ze zemí mimo Evropskou unii. Dotklo by se to podle Ministerstva vnitra zhruba 5 000 Britů působících na českém pracovním trhu. Celkem v Česku legálně pobývá kolem 8 000 občanů Spojeného království. Brexit ovlivní také život Čechů v Británii, podle různých odhadů jich tam žije 40 000 až 100 000.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Nenávidím vás!“ Třesk v ODS: Pavel Novotný vypustil strašlivé věci

19:52 „Nenávidím vás!“ Třesk v ODS: Pavel Novotný vypustil strašlivé věci

Řeporyjský starosta Novotný řádil na Twitteru. V centrále ODS nebudou rádi, protože vyjevil nepěkné …