ODS, KDU-ČSL a TOP 09 půjdou do voleb společně. V programu bude jen to, na čem se shodnou

24. 10. 2020 20:38

ODS, KDU-ČSL a TOP 09 se rozhodly pro koalici do nadcházejících voleb do Poslanecké sněmovny. Strany by již v úterý chtěly podepsat memorandum o společném postupu ve volbách a v nadcházejících měsících by mělo dojít i k podpisu koaliční smlouvy. „Odcházejí do levého středu,“ hodnotí rozhodnutí ODS šéf Trikolóry Václav Klaus mladší.

ODS, KDU-ČSL a TOP 09 půjdou do voleb společně. V programu bude jen to, na čem se shodnou
Foto: Facebookový profil TOP 09
Popisek: Předsedové opozičních politických stran TOP 09, ODS, Pirátů, STAN a lidovců
reklama

Anketa

Prymula byl přistižen v zavřené restauraci. Má Babišova vláda odstoupit?

17%
83%
hlasovalo: 25787 lidí
Server CNN Prima News přišel s informací, že by měla ODS s lidovci a s TOP 09 započít snahu o trojkoalici do podzimních sněmovních voleb již v úterý podpisem memoranda o spolupráci. V dalších měsících pak má trojice politických stran ladit programové priority.

Právě to se zdá jako velký oříšek, jelikož zatímco se ODS profiluje jakožto středopravicová převážně konzervativní strana, TOP 09 v posledních letech silně tíhne spíše k liberální levici. Koalice tak chce prosazovat jenom body, na které mají všechny strany stejný názor, a zbytek neřešit. Profilovat se hodlá jako proevropská koalice s tím, že například i tak důležitá otázka, jako je euro, se nechá být. Jednoduše jej TOP 09 nemá v nadcházejících volbách prosazovat, a ODS se vůči euru nemá vymezovat.

Předsedové stran mají vést kandidátky ve svých rodných krajích. Šéf ODS Petr Fiala povede kandidátku v Jihomoravském kraji, lidovecký předseda Marian Jurečka v Olomouckém kraji a předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová ji povede v Praze.

V ostatních krajích bude mít lídra KDU-ČSL ve Zlínském kraji a na Vysočině, TOP 09 v Pardubickém kraji, a zbylé připadnou na kandidáty ODS.

Blok doufá v zisk 64 mandátů, tedy o 22 křesel více, než mají strany v součtu dnes. Z toho 34 by mělo připadnout ODS, 16 KDU-ČSL a 13 TOP 09.

Na volitelná místa by měli být nominováni lidé, kteří by měli šanci se do Poslanecké sněmovny dostat i ze zadních míst kandidátek, přičemž tak chtějí strany upozadit kroužkování kandidátů.

Rozhodnutí trojkoalice stran s dosti odlišným ukotvením i s nejednotnými názory již okomentoval předseda hnutí Trikolóra Václav Klaus mladší. „Výkonná rada ODS schválila včera koalici s KDU a TOP 09 a odcházejí do levého středu,“ hodnotí. Dle Klause to je pro jeho partaj „dobrá motivace k práci“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Jak plynování Židů.“ Scéna ve škole kvůli rouškám. Utnula to policie

14:50 „Jak plynování Židů.“ Scéna ve škole kvůli rouškám. Utnula to policie

Návrat školáků zaktivizoval Janu Peterkovou, která si šla vyzkoušet svůj vyargumentovaný postup prot…