ODS bude prosazovat úplné zrušení minimální mzdy, prohlásil Kuba

21.07.2013 8:00

Občanští demokraté navrhnou zrušení minimální mzdy. Na ČT 24 to prohlásil pověřený předseda strany Martin Kuba. Vláda Jiřího Rusnoka přitom jako první zvýšila od srpna mzdu o 500 korun na osm a půl tisíce. Kuba varuje, že zvýšení minimální mzdy prodraží práci, a tím pádem povede k vyšší nezaměstnanosti.

ODS bude prosazovat úplné zrušení minimální mzdy, prohlásil Kuba
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr průmyslu a obchodu v demisi Martin Kuba

Kuba považuje zvýšení minimální mzdy za klasické populistické ekonomické opatření, které ale nakonec nejvíce ubližuje. Její valorizace představuje finanční zátěž pro zaměstnavatele.

Trhu práce se bez minimální mzdy uleví

"Firmy, které jsou v hospodářské recesi a ve složité ekonomické situaci, se často rozhodují, jaké zaměstnance propouštějí, a pokud někoho propouštějí, nejvíce se to týká nekvalifikovaných," upozornil Kuba.

ODS chce proto minimální mzdu zcela zrušit. Trhu práce se prý uleví, když se nebudou činit sociální a rigidní zásahy.

Okamžité zrušení mzdy by vyvolalo chaos

"Teoretická ekonomie říká, že míra nezaměstnanosti s minimální mzdou roste, zrušit ji by mělo zlepšit situaci na trhu práce," souhlasí s Kubou ekonom Vladimír Pikora. Varoval ovšem před okamžitým zrušením. To by mohlo vyvolat chaos, protože na minimální mzdu navazuje řada plateb a smluv. Vypočítává se od ní také řada sociálních dávek.

Ministr práce a sociálních věcí František Koníček s Kubou ovšem nesouhlasí. Podle něj je valorizace minimální mzdy naprostá marginálie. Souhlasí ovšem, že je mzda navázána na další položky. Nechce proto zvyšovat minimální mzdu pro handicapované, u nichž by to prodražilo jejich zaměstnávání.

Minimální mzda má zaručit, že příjem zaměstnance neklesne pod sociálně akceptovatelnou úroveň. Má lidi motivovat k hledání práce místo toho, aby se spoléhali na dávky. V současnosti pobírá v Česku minimální mzdu kolem 90 tisíc lidí. Její výše se odvíjí od zaměstnání. Školník musí dostat alespoň 8 900 korun měsíčně, ředitelé firem ale dostávají nejméně 16 100 korun.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: vfe

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hasil průšvih? Lipavský na fotce, která Zemana potěší. I s Pekarovou

10:40 Hasil průšvih? Lipavský na fotce, která Zemana potěší. I s Pekarovou

Zdálo se, že právě izraelská otázka bude jedním z důvodů, proč prezident Miloš Zeman, nebude chtít j…