ODS chtěla Klause ml. ve školském výboru nahradit poslancem, který má čtrnáct funkcí a měsíčně může brát nejmíň 190.895 korun

5. 4. 2019 7:40

Jak jsme vás již informovali, Václav Klaus mladší zůstává předsedou výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu. A pokus o jeho sesazení nezůstal bez reakcí. Na prohru Martina Baxy jako první reagovali novináři Petr Kamberský a Jaroslav Plesl. A k předsedovi ODS nebyli dvakrát přívětiví. ParlamentníListy.cz se ovšem zajímaly spíše o postavu poslance Baxy. Ten je navzdory všeobecnému odporu ke kumulování funkcí doslova přeborníkem. Má jich skoro dvě desítky.

ODS chtěla Klause ml. ve školském výboru nahradit poslancem, který má čtrnáct funkcí a měsíčně může brát nejmíň 190.895 korun
Foto: Redakce
Popisek: Martin Baxa (ODS)

„Školský výbor: Spojenectví ANO, KSČM a SPD včera opět předvedlo politikaření v nejčistší podobě. Poslanci ANO nejprve spolupodepsali návrh na odvolání Václava Klause mladšího z čela výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu, protože přestal být členem strany, za niž byl zvolen. Tento návrh ale v hlasování nepodpořili a zároveň odmítli moji nominaci do čela výboru, kam mne navrhl klub poslanců ODS," postěžoval si multifunkční politik Martin Baxa.

Anketa

Prospívají Piráti české politice?

hlasovalo: 28582 lidí

Jeho jméno v médiích příliš často nezazní. Tento učitel dějepisu a zeměpisu na gymnáziu přitom zastává řadu významných funkcí, ke kterým si chtěl přidat ještě další. Shora uvedeného předsedu výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu.

Co všechno Martin Baxa zvládá pod křídly občanských demokratů?

 • místopředseda ODS
 • poslanec
 • člen: Výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu
 • člen: Výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj
 • člen a místopředseda podvýboru: Podvýbor pro heraldiku a vexilologii
 • člen a předseda podvýboru: Podvýbor pro kulturu
 • člen podvýboru: Podvýbor pro regionální školství
 • člen podvýboru: Podvýbor pro Hasičský záchranný sbor České republiky
 • člen podvýboru: Podvýbor pro veřejnou správu
 • člen podvýboru: Podvýbor pro zdravotnické záchranné služby
 • zastupitel plzeňského kraje
 • primátor Plzně
 • předseda regionálního sdružení ODS Plzeňský kraj
 • místopředseda oblastního sdružení ODS Plzeň – město
 • expert pro místní rozvoj (stojí na webu ODS, tuto pozici do součtu funkcí nepočítáme)

Anketa

Chcete, aby Václav Klaus ml. šel do sněmovních voleb s vlastní politickou stranou?

92%
8%
hlasovalo: 15748 lidí
Naše redakce se pokusila sečíst platy, které tento zástupce ODS může vydělat v souvislosti s oficiálními tabulkami mezd volených zastupitelů. Do souhrnné částky nejsou započítány jakékoli další náhrady (cestování, telefony, reprezentace, náhrady na experty, asistenti a podobně).

Plat primátora podle přílohy k nařízení vlády č. 318/2017 Sb. závisí na počtu obyvatel s trvalým pobytem na konkrétním územním celku. Vzhledem k tomu, že Plzeň má přes 170 tisíc obyvatel, Martin Baxa spadá do desáté kategorie s počtem obyvatel mezi 100 a 200 tisíc a náleží mu plat 91 777 korun měsíčně.

Co se platu z Poslanecké sněmovny týče, tak od ledna letošního roku náleží poslancům základní plat ve výši 82 345 korun. Ten se podle oficiálních stránek Poslanecké sněmovny zvyšuje podle koeficientu předsedovi a místopředsedům Sněmovny, také předsedům a místopředsedům výborů a podvýborů. Vzhledem k tomu, že Martin Baxa je také předsedou Podvýboru pro kulturu, tak se mu výše platu zvedá na 99 119 korun.

Souhrnně tak za posty ve Sněmovně a v Plzni může vydělat měsíčně až 190.896 korun. Za čtyřletý mandát to činí více jak 9 milionů korun.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: B. Richterová a T. A. Nový

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Velké dusno kolem Petra Pavla: Novinář vypustil na veřejnost, co prý dělal za komunistů. A generál bouchl do stolu

16:40 Velké dusno kolem Petra Pavla: Novinář vypustil na veřejnost, co prý dělal za komunistů. A generál bouchl do stolu

Server Echo24.cz si posvítil na komunistickou minulost generála Petra Pavla. Ukazuje se prý, že Pave…