ODS nutně potřebuje jasného charismatického lídra, píše server

23. 9. 2013 12:53

Samotný ideologický směr pravice, konkrétně ODS, není podle serveru ČeskáPozice.cz tím, co by chybělo na české scéně. Spíše se zde postrádá charismatický pozitivní lídr, který by dokázal ODS sjednotit.

ODS nutně potřebuje jasného charismatického lídra, píše server
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto
reklama

Článek připomíná slova Petra Štěpánka z konce srpna, kdy vystoupil z ODS, jelikož mu chyběl lídr. Volal po návratu Václava Klause do vysoké politiky. Vzápětí se však do strany opět vrátil. Symbolicky prý však jeho slova vyjadřují volání mnoha členů občanské demokracie.

„Potřeba vůdců není sama o sobě ničím skandálním. Je stará jako lidstvo samo. Je nutná. Vypovídá o složitosti světa kolem nás, o potřebě jej uchopit, zjednodušit do základních axiomů; vůdce je zhmotnělým symbolem tohoto zjednodušení,“ vysvětluje server.

Rozdíl je však mezi autoritativním a demokratickým lídrem. „Překračuje Klausovo charisma onu autoritativní červenou linii? V první polovině devadesátých let byl nesporně typicky silným demokratickým vůdcem, který šikoval stoupence za myšlenkou transformace do standardního tržního a politického systému. Jeho vize byla v místním kontextu originální, jasněji a silněji interpretovaná než vize jeho rivalů, proto měl úspěch,“ míní zpravodajský web.

Jenže v poslední době prý aktuálnost této jeho myšlenky vyprchala. „V této fázi se již autoritativnímu charakteru své role nebezpečně blíží, neboť pro jeho stoupence není až tolik podstatné, co říká Klaus, ale že to říká právě Klaus. On je ‚garantem‘, ‚zárukou‘,“ dodává.

ODS proto potřebuje pro své znovuzrození jasného charismatického vůdce. Pokud možno demokratického. Petr Nečas jím ale nebyl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pan
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ruský pohled na kauzu Koněv: I u nás víme, že s památníky to může být složité. Ale plánovat kvůli tomu vraždu tří starostů?

19:51 Ruský pohled na kauzu Koněv: I u nás víme, že s památníky to může být složité. Ale plánovat kvůli tomu vraždu tří starostů?

Agent s ricinem. Podle českých médií to je čtyřiatřicetiletý ředitel Ruského střediska vědy a kultur…