ODS se obává síly Andreje Babiše. A přináší návrh

18.04.2014 7:47

Jak zkrotit Babiše? Právě tato potřeba vyvolává v politických stranách motivaci zavést například limity pro předvolební kampaně. Pro miliardáře a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše podle MF Dnes limity neexistují a má tudíž možnost finančně slabší soupeře převálcovat.

ODS se obává síly Andreje Babiše. A přináší návrh
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Andrej Babiš

V politice se objevil Andrej Babiš, který za předvolební kampaň pro předčasné volby do sněmovny zaplatil 119 milionů. Navíc jeho billboardy opět zaplavují republiku. Ostatní politické strany tak podle MF Dnes mají motivaci pro zavedení finančního limitu pro předvolební kampaně. Bohaté strany by tak nemohly válcovat ostatní soupeře ve volbách.

„Dostali jsme se do fáze, kdy by limity byly správným krokem. Zvýšila by se důvěra veřejnosti a také by se vytvořily rovnější podmínky pro strany. Nebylo by možné koupit si volební úspěch masivní investicí. Více by musely rozhodovat programy,“ cituje deník předsedu ODS Petra Fialu. Občanští demokraté přitom dříve k příznivcům limitů prý nepatřili.

Sami politici prý upozorňují, že samotné limity nestačí a je třeba nastavit pravidla kontroly. Odkazují třeba na prezidentské volby, ve kterých mohli kandidáti utratit před prvním kolem maximálně 40 milionů korun. Jenže se například nevykazovaly slevy za billboardy, které kandidáti dostali od firem.

Další zákony inspirované Babišem

TOP 09 podle MF Dnes zavedení limitů nepodporuje, ale zaměřila se na nezávislost médií. I toto je do jisté míry ovlivněno Andrejem Babišem, respektive jeho účastí ve skupině MAFRA. TOP 09 bude sbírat podpisy pod petici, která vyzývá Evropskou komisi, aby omezila vlastnictví médií spojené s politikou. „V tom vidím jednoznačné ohrožení demokracie, Andrej Babiš je pro nás v tomto určitou inspirací,“ řekl místopředseda strany Marek Ženíšek.

ODS zase v rámci diskuzí zvažuje zákon, který by omezil podnikání ministra financí Babiše. Podle zvažované normy by se prý nemohly firmy člena vlády hlásit do veřejných tendrů, které vypisuje jím vedený resort.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr

Jan Veleba byl položen dotaz

České potraviny

Dobrý den, dnes jsem vyslechla v rádiu zprávu, že zemědělci v Oseku u Rokycan musí nechat ležet ladem 100 ha půdy. Copak není možné, aby spojili síly čeští zemědělci, výrobci potravin z českých surovin, ovocnáři, zelináři a český svaz spotřebních družstev a prodávali se české produkty v českých obch...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Do vězení.“ Olympionik David Svoboda čelí drsné hrozbě

14:10 „Do vězení.“ Olympionik David Svoboda čelí drsné hrozbě

Slova bývalého moderního pětibojaře a olympijského vítěze Davida Svobody o tom, že Rusko možná není …