ODS v Brně nabízela petici proti euru. Vnutíme to vládě dveřmi nebo oknem, sliboval Zahradil

01.04.2014 21:03

REPORTÁŽ Za pouhou hodinu se podařilo hosteskám v Brně posbírat více než čtyři sta podpisů na Petici pro korunu. Jako první se v pondělním odpoledni na petici objevila jména předsedy ODS Petra Fialy a lídra do Evropského parlamentu za ODS Jana Zahradila.

ODS v Brně nabízela petici proti euru. Vnutíme to vládě dveřmi nebo oknem, sliboval Zahradil
Foto: Filip Ferbie
Popisek: Hostesky v Brně za první hodinu na petiční archy sesbíraly více než čtyři sta podpisů lidí, kteří nesouhlasí se zavedením eura
reklama

„Zájem lidí nás překvapil. Počty budeme průběžně zveřejňovat na našem webu www.peticeprokorunu.cz Uvidíme, jestli se nám podaří veřejnost zvednout a aktivizovat. Necelých osmdesát procent ČR si totiž vstup do eurozóny nepřeje. Vláda nám ale řekla, že přesto bude dělat aktivní kroky ke vstupu. Myslíme si, že je to nefér. Vláda by v této situaci nic takového dělat neměla. Naopak by měla postupovat opačným směrem a snažit se vyjednat trvalou výjimku z povinnosti přijmout euro. Doufáme, že se nám díky petici podaří na vládu vyvinout dostatečný tlak,“ prozradil pro ParlamentníListy.cz plány kandidát na europoslance za ODS Jan Zahradil.

Zahradil: ODS není petiční strana

Vzápětí upozornil, že ODS není typická strana, která by organizovala nějaké petice. V tomto případě jde ale o jednu z forem, kterou chce využít, protože má v Poslanecké sněmovně příliš malé zastoupení na to, aby mohla něco prosadit. „Je nám jasné, že se nám nepodaří o euru prosadit nějakou parlamentní diskuzi, proto jsme zvolili tuto cestu a chceme to nějakým způsobem vládě vnutit. Když to nejde dveřmi, tak to půjde oknem,“ řekl s nadsázkou Zahradil.

ODS rozjela petiční akci ve všech čtrnácti krajských městech České republiky. Konkrétně v Brně budou moci lidé petici podepisovat v České ulici až do Velikonoc.

Odstranění koruny považuje ODS za omezení suverenity ČR

Členové ODS na webové stránce věnované petici upozorňují, že zavedení eura je klíčové rozhodnutí, které zásadně ovlivní každého člověka. Jsou přesvědčeni, že otázka takového významu vyžaduje podrobnou a odbornou debatu. Rozhodujícím měřítkem by mělo být zvážení výhod pro českou ekonomiku a také naslouchání hlasu většiny občanů České republiky, kteří jsou podle dostupných průzkumů jednoznačně pro zachování stávající měny. Zastánci petice nesouhlasí s tím, že je vstup do eurozóny ukazatelem vyspělosti země, úrovně ekonomiky nebo výsledků transformace postkomunistických států.

Krachovali bychom také

Naopak ho vnímají čistě jako politickou, nikoli ekonomickou volbu. Tvrdí, že kdybychom v minulosti podlehli podobným argumentům, potýkali bychom se dnes s podobnými problémy jako všichni členové eurozóny, kteří musejí přispívat na krachující ekonomiky států EU, nebo bychom krachovali také. Odstranění koruny a zavedení společné měny považují za vážné omezení suverenity České republiky. Jsou toho názoru, že přijetí eura není pro naši zemi přínosné ani vzhledem k současné krizi této společné měny. Vychází přitom z přesvědčení, že zavedení eura by jednoznačně poškodilo českou ekonomiku.

Obávají se, že by mohlo vést k plošnému zvýšení cen, jak se to v minulosti stalo v některých státech. Zcela konkrétním příkladem negativního vlivu přijetí společné měny je povinnost poskytnout 350 miliard korun do fondu na řešení problémů nezodpovědně hospodařících států. Iniciátoři petice si přejí, aby vláda ČR vyjednala trvalou výjimku z přístupové smlouvy, která umožní, aby se zachovala stávající měna tak, jak si to přeje většina obyvatel naší země.

  • Další reportáže ParlamentníchListů.cz ČTĚTE ZDE.

Ing. Jan Zahradil

  • ODS
  • Řekněme NE evropské federaci!
  • europoslanec

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Filip Ferbie
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nelži. Chudáčku. Nacher a Čižinský v sobě. A ve Sněmovně bitva o rozpočet

22:48 Nelži. Chudáčku. Nacher a Čižinský v sobě. A ve Sněmovně bitva o rozpočet

Poslanecká Sněmovna dnes odpoledne projednávala návrh státního rozpočtu se schodkem 320 miliard koru…