ODS v Teplicích postavila kavárnu. Kubera před ní šoféroval auto na ovládání

28.09.2013 9:10

REPORTÁŽ Na trička za „úplatek“ nebo na kafíčko za pětikorunu zvali ve čtvrtek na jednom z teplických náměstí lídr a kandidáti ODS za Ústecký kraj. Vyslechli si nevybíravou kritiku, ale i podporu. O podívanou se postaral primátor Teplic. Na kampaň „tváří v tvář“ mají lidé zcela rozdílné názory.

ODS v Teplicích postavila kavárnu. Kubera před ní šoféroval auto na ovládání
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Senátor Jaroslav Kubera řídí auto na ovládání s nápisem „Teplice volí ODS"
reklama

Anketa

Kdo má Váš volební hlas? (strany jsou vybrané dle aktuálních průzkumů ČT)

7%
13%
32%
7%
4%
6%
hlasovalo: 23993 lidí
Obrovský modrý mobilní přístřešek na Benešově náměstí v Teplicích nebylo možné ve čtvrtek odpoledne přehlédnout. Provizorní kavárnu tu postavil tým severočeské ODS. Lidem servíroval několik druhů kávy za pětikorunu. „To je jak ceny v poslaneckém bufetu,“ zasmál se kdosi. Každý, kdo se nechal vyfotografovat s modrým tričkem s některým z nápisů jako „Ta pravá“, „Ten pravý“, „Tweetuj pravou“ a podobně, si ho mohl i odnést - zdarma. Některé kolemjdoucí nápisy na tričku zaujaly, prohrabovali se stojanem s ramínky.

Někteří zavítali do modré polovenkovní kavárny možná spíše proto, že se po začátku akce spustil déšť. Jak se mírně utišil, o podívanou se postaral místní primátor a senátor Jaroslav Kubera. Na chodníku se snažil řídit vozidlo na dálkové ovládání, které obohatil sloganem Volím pravici.

Lidé mohli využít bezplatné wifi a surfovat během popíjení kávy u internetu. Vedle net-koutku běžel na nainstalované obrazovce „modrý program“.

Ze známých tváří dorazil jako první lídr za Ústecký kraj Radim F. Holeček. Rozdával úsměvy i své propagační materiály. Dočkali se i příznivci Miroslavy Němcové. Ta byla rovněž velmi pozitivně naladěna a směrovala lidi ke všemu, co bylo v dočasné kavárně k dispozici.

Odjeďte do Ameriky, vyzýval volič

Mnozí Tepličané zavítali do jednodenní modré kavárničky ODSáků jen ze zvědavosti. Někteří se rozhodli z plna hrdla říci, co si o politice myslí. „Je to velká komedie. O všech stranách. Je to boj o moc, aby dál mohli rozkrádat. Naše vláda, jakákoliv, to dál povede k záhubě. Všechno prošustrovali, “ je skeptický Tepličan Roman Korbel, který 44 let pracoval jako bagrista. „Beru důchod 7734 korun a přidají mi laskavě čtyři pětky! Víte, na co moje žena používá volební lístky? Rozstříhá je a píše na ně nákupní seznamy. Jeďte do Ameriky, tady chcípl pes. Tady jsou schopnosti člověku na nic,“ vzkázal všem lidem, kteří ještě neprozřeli, muž, který o sobě ještě řekl, že není „volič nikoho“. Ani tričko zadarmo, které dostal, ho k volbě nepřesvědčí.

Na mě si netroufnou!

Poslanečtí kandidáti se někdy setkávají s reakcemi mnohem peprnějšími, jak před pár dny potvrdili někteří občanští demokraté, kteří se obecně příliš nehrnou do kontaktních pouličních kampaní. Leckdy jde o reakce nečekané především od těch, které znají. „Možná budou lidé říkat, že si mě dali na kandidátku, protože měřím metr devadesát a nikdo si na mě netroufne,“ zasmál se lídr ODS  za Ústecký kraj Radim F. Holeček.

Potvrdil, že se občas stává, že lidé nemají vůči politikům úplně vybíravý slovník, není to však prý pouze v případě akcí občanských demokratů. „Týká se to všech stran. Nálada ve společnosti je prostě taková. Potkal jsem nedávno kamaráda z mé hudební éry a on mi říká: Já už ti nevěřím. Ptám se ho, proč. A on, že prý teď mám na sobě košili a kravatu. Ale stále jsem to přeci já,“ poukazuje Radim Holeček, jak pokřivený je obecně obraz politiků, byť se jimi stávají lidé, se kterými jinak kolegové problém neměli.

Řečem už lidé nevěří?

Osobně se setkat na ulici s politikem nepotřebuje například Mostečanka Lucie Jiříková. „Forma kampaně se mi nelíbí. Naprostá většina odpovědí na jakékoli otázky občanů je tvrdě naučená za pomoci mediálních poradců. Je to papouškování něčeho naprosto o ničem,“ je přesvědčena.

Fotogalerie: - Kampaň ODS v Teplicích

Senátor Jaroslav Kubera řídí auto na ovládání s ná...
Radim F. Holeček diskutuje s občanem
K mání byla trička s různými nápisy
Muž s letákem programových cílů ODS
Na akci dorazila i Miroslava Němcová
Někteří občané přišli politikům říci, co si myslí

Modrou kavárnu chtěl na vlastní oči vidět Litvínovan Jan Rovenský ze společnosti Greenpeace, ale musel odjet do Prahy. „Obecně považuju za přínosné, pokud mohou voliči s kandidáty komunikovat naživo a přímo - což ovšem nezávisí pouze na formátu, ale i otevřenosti kandidátů a jejich ochotě fungovat jinak než jen jako hrací strojek na naučené fráze,“ sdělil ParlamentnímListům.cz. „To začali brzo… S křížkem po funuse. To měli začít dělat před deseti lety,“ míní pro změnu Vašek Kočí. Palec nahoru dal svým politickým konkurentům sociální demokrat Martin Strakoš.

„Já osobní kampaň preferuji, takzvaně face to face. A u kafíčka je to ideální. Takže dávám palec nahoru oproti tribunovým kecálistům, kteří v obecné rovině opakují stejné fráze a plky,“ ztotožnil se s vyzněním akce. „S tím souhlasím, jen mě u některých lidí překvapuje, že se po svém angažmá ve vysoké politice ještě odhodlají přijít mezi lidi. Buď jsou úplně odtrženi od reality, nebo mají hroší kůži,” podivovala se jeho kolegyně, bývalá krajská radní Jana Ryšánková.

Pro Ústecký kraj: Kšeft s chudobou musí skončit

V Ústeckém kraji se kampaň realizuje pod heslem "Pracovitost se musí vyplatit“. „Sílí sociální napětí v regionu v tom smyslu, že dva lidé bydlí vedle sebe, jeden chodí do práce, druhý ne a mají téměř stejný příjem. ODS vždy byla, je a bude stranou podporující aktivní občany. Fungující sociální systém musí sloužit jako pomoc opravdu potřebným, ne jako trvalý zdroj příjmu těm, kteří mohou pracovat,” vysvětlil zdejší lídr Radim F. Holeček.

ODS je proto pro znovuzavedení veřejné služby. Problémy s nezaměstnaností by mělo vyřešit i rychlé dokončení dopravní infrastruktury, v našem kraji především dálnice D8 a rychlostní komunikace R7. „Hodně se dnes hovoří o ubytovnách, které mnohým spekulantům slouží jako snadný zdroj neúměrných zisků na úkor nás všech. Kšeft s chudobou musí skončit,” říká rezolutně. Kromě toho je podle něj zapotřebí ubrat policistům práci v kanceláři a poslat jich více do ulic. Jako pracovník ústecké univerzity je logicky pro podporu univerzity a firem, které chtějí a umí zvyšovat kvalifikaci svých zaměstnanců.

Předvolební kavárnu postaví ODS v Ústeckém kraji ještě několikrát. 17. října v Ústí nad Labem s Martinem Kubou, poté ještě dvakrát – v Lounech a ve Varnsdorfu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Lucie Bartoš
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Havel pohořel. Smutný večer pro příznivce

16:30 Havel pohořel. Smutný večer pro příznivce

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček se opřel do ceny Český lev. Podle něj šlo jen o filmovou párty. A dos…