ODS v tom, aby porazila Babiše, překáží možná sám Fiala, padlo z řad expertů

15.05.2020 15:59

Šéf ODS Petr Fiala již řadu měsíců zas a znovu opakuje, že nakonec porazí Andreje Babiše (ANO) a se svou ODS bude sestavovat vládu. Jenže podle politologů a sociologů to tak snadné nebude. ODS má prý na cestě k vítězství hned tři překážky. Jednou z nich může být i samotný Petr Fiala.

ODS v tom, aby porazila Babiše, překáží možná sám Fiala, padlo z řad expertů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Fiala na 29. kongresu ODS

Petr Fiala zas a znovu opakuje, že ODS už porazila Andreje Babiše (ANO), např. v posledních senátních volbách, takže ho může porazit znovu. I ve volbách do Sněmovny.

Server Aktuálně.cz však oslovil sociology a politology a snažil se vyzvědět, nakolik se sebevědomé projevy Petra Fialy mohou blížit pravdě. A ukázalo se, že podle odborníků má ODS hned několik problémů, jejichž řešení nebude právě snadné.

První tkví v tom, že zatímco hnutí ANO v podstatě opanovalo situaci v levé části politického spektra, ODS se na pravici přetahuje o místo na slunci s dalšími pravicovými či středopravicovými subjekty.

Chce-li ODS opět vyniknout, podle sociologa Daniela Prokopa musí přijít s něčím, čím se z pravicového tábora vysune do popředí. S něčím, jako byla stínová vláda Mirka Topolánka, která představila jasný plán, co chce zrealizovat, až bude nejsilnější vládní stranou. Musí představit něco, čím si voliče získá. To se podařilo právě Mirku Topolánkovi, Vlastimilu Tlustému, Tomáši Julínkovi a dalším jeho kolegům. Nakonec ODS se svou modrou knihou dokázala oslovit ještě víc voličů, než dnes oslovuje Andrej Babiš.

„Strana, která chce být velká, musí kromě dílčích věcí nabízet voličům větší příběh, aby ji volilo podstatně více voličů. Zejména, když chce, aby ji lidé volili nejen podle toho, co jim přinese do peněženky. Takový příběh s vizí určitého směřování byl například patrný u Mirka Topolánka, ale také Václava Klause,“ upozornil sociolog Daniel Prokop.

V první řadě by teď ODS měla vyniknout nad ostatními stranami, za druhé by měla přijít s příběhem, který osloví voliče, podobně jako Topolánek či pozdější prezident Václav Klaus.

Třetím předpokladem vítězství ODS může být i výměna lídra. Podle politologa Tomáše Lebedy sice Petr Fiala ODS velmi pomohl v dobách její nejhlubší krize, v období po pádu vlády Petra Nečase ale není jisté, zda je tím správným tahounem i sedm let poté.

„Nelze říkat, že se nedá nic dělat. Je zřejmé, že pokud by se ODS podařilo přesvědčit ještě více pravicových voličů a odvedla by voliče od dalších stran, tak by mohla uspět. Ale musí být výrazně atraktivnější oproti ostatním, musíte voliče nadchnout a efektivně je oslovit. Tady může být prostor i pro nějakého lídra, který osloví široké spektrum voličů,“ uvedl Lebeda, který na otázku, kdo by mohl být tímto lídrem, žádné jméno neříká. „Nechci vůbec říci, že Petr Fiala je špatný lídr. Uvidíme ještě. Ale i když se podíváme do minulých let, tak vidíme, že v České republice bylo vždycky strašně málo lídrů,“ dodal.

reklama

autor: mp

premiér

Není to spíš naopak, že jedině pod tlakem dokáže premiér jednat? A když jste u tlaku, máte dojem, že Babiš a vaše vláda zvládla pod tlakem covidu jednat lépe? Vždyť jste svá rozhodnutí měnili jak aprílové počasí

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Čísla o očkování. A o smrti. „Strach z toho, co by se mohlo zjistit.“ Aféra houstne

20:30 Čísla o očkování. A o smrti. „Strach z toho, co by se mohlo zjistit.“ Aféra houstne

Uniklé údaje z novozélandské databáze vyvolávají dojem o vysokém procentu smrtnosti po očkování prot…