Obama byl slaboch. Clintonovi přišli do Washingtonu chudí a odešli se 400 miliony. Takto to před lidmi rozbalila znalkyně amerických prezidentů

16.5.2017 7:43 odp.

REPORTÁŽ „Obama nebyl dobrý prezident, byl to slaboch, který udělal řadu špatných rozhodnutí v domácí i v zahraniční politice,“ prezentovala se v ostravském Knihcentru s řadou zasvěcených názorů Eliška Hašková-Coolidge, která pracovala jako ředitelka jedné z kanceláří v Bílém domě a také jako zvláštní asistentka u pěti amerických prezidentů. A to od éry Johna F. Kennedyho až po Ronalda Reagana. Před penzí pak ještě devět let působila na americkém ministerstvu zahraničí na významných úřednických postech díky doporučení George Bushe staršího. Jak na besedě úspěšná krajanka uvedla, při posledních prezidentských volbách dala svůj hlas raději Donaldu Trumpovi. Podle jejího názoru se totiž manželé Clintonovi přišli do politiky především obohatit na úkor státu.

Obama byl slaboch. Clintonovi přišli do Washingtonu chudí a odešli se 400 miliony. Takto to před lidmi rozbalila znalkyně amerických prezidentů
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Eliška Hašková-Coolidge

Eliška Hašková v průběhu ostravské besedy zřejmě rozbila řadu zažitých mýtů o některých amerických prezidentech i dalších význačných politicích, když čerpala ze svých zkušeností v Bílém domě, kde prožila celých 18 služebních let. Velmi překvapivě se například vyjádřila o Hillary Clintonové, Baracku Obamovi či Lyndonu Johnsonovi. „Hillary volby nevyhrála, protože nebyla politicky poctivá a autentická. Úspěšný prezident musí být ale také přirozeným lídrem, který umí v důležitých záležitostech dobře rozhodnout. I když Donald Trump si coby podnikatel nepočínal při placení daní vždy férově, alespoň něco vybudoval. Byl ve své branži úspěšný. Nechápu také, jak může o něm někdo říkat, že je rasista, když si vzal dvě ženy odjinud a podporoval vždy své děti, aby se naučily také jazyk své matky. Naopak Clintonovi na tom nebyli finančně moc dobře, když přišli do vysoké politiky, a odcházeli se 400milionovým ziskem a na rozdíl od ostatních prezidentů si z Bílého domu odnesli i některé umělecky cenné předměty. Politici z Demokratické strany si v USA tak často počínají. Kdysi jsme za to v Americe kritizovali poměry v takzvaných banánových republikách, ale teď jsme na tom podobně,“ uvedla Eliška Hašková, která má dvojí občanství a od 90. let už znovu žije v Praze. Do Ostravy přijela také prezentovat svou novou knížku – Pět amerických prezidentů, česká babička a já – v níž líčí své barvité životní osudy. Hašková pochází z bohaté pražské bankéřské a podnikatelské rodiny, jež emigrovala v 50. letech za svým otcem, který v průběhu komunistického převratu už odjel do Spojených států. Tam Eliška posléze vystudovala diplomacii na univerzitě v Georgetownu, chvíli pak pracovala na ministerstvu zahraničí a poté nastoupila do Bílého domu.

Emigranti musejí mít respekt, nemohou hned chtít všechno po zemi, která je přijala 

Eliška ale nebyla příznivcem ani Baracka Obamy, tolik oblíbeného zejména intelektuály. „Obama nebyl dobrý prezident, byl to slaboch, který udělal celou řadu špatných rozhodnutí v domácí i v zahraniční politice, zejména v Iráku a okolních zemích. On si ale uměl, stejně jako John F. Kennedy, omotat novináře kolem prstu. Je určitě dobrým řečníkem, ovšem není schopným lídrem. Rozporuplný je i jeho program zdravotní péče. Jednak podražily poplatky zdravotním pojišťovnám, jednak lidé, kteří si dlouhou dobu nic neplatili, nemohou najednou chtít, aby jim stát hradil převážnou část péče. To pak platí především pro emigranty v USA. Dost mne zlobilo, když si novináři vybrali jako „Trumpovu oběť“ Mexičanku s pěti dětmi, která nelegálně žila ve Spojených státech 20 let a měla být deportována. Jenže je si třeba uvědomit, že využívala také různé výhody systému, ale nikdy neplatila daně,“ uvedla bývalá vysoká úřednice v diplomatických a státních službách USA. Haškové, byť nyní vyučuje etiku a diplomacii, vadí i přílišná politická korektnost vůči uprchlíkům, která někdy hraničí až s nepatřičnou servilností. Podle jejích slov musejí mít emigranti respekt k zemi, která je přijala, přijmout jejich zvyklosti a nemohou hned chtít vše, na co mají nárok místní lidé, protože si daňovými a různými dalšími odvody na to ještě nevydělali.  

Nixon byl skvělý stratég a státník, ale začal s politickými podrazy

Pro publikum ze střední i starší generace, které besedu navštívilo, byla jistě překvapením chvála Elišky Haškové na Lyndona Johnsona, protože toho bývalý komunistický režim v tehdejším Československu vždy prezentoval jen v těch nejčernějších barvách. „Johnson pocházel z velmi chudých poměrů, v dětství neměli jeho rodiče ani na boty pro něj. On si to dobře pamatoval a zasloužil se o to, aby se běžným Američanům žilo dobře. Také se zasadil o práva barevných. V té domácí vnitřní politice byl skvělý, moc to ale neuměl v zahraniční diplomacii a válka ve Vietnamu se mu vymkla z rukou. Viděla jsem, jak ho to hrozně užíralo, ale nedokázal ji zastavit. Jinak to byl ale velmi čestný a slušný člověk, který respektoval společenská pravidla. Zcela jiný byl Richard Nixon, jenž byl skvělým státníkem a politickým stratégem, jenže právě on začal s neférovým bojem proti svým politickým rivalům ve známé aféře Watergate, kdy je nechal odposlouchávat agenty CIA. Gerald Ford zase nebyl tím pravým respektovaným lídrem,“ hodnotila ve zkratce své bývalé vrcholové šéfy v Bílém domě Eliška Hašková.   

Úspěšná Čechoameričanka se nyní v penzi vrhla na výuku etiky, a to i pro děti, jelikož jak sdělila, v celém světě nyní panuje krize důvěry a jen málokdo je ochotný druhému naslouchat. A slušnost i empatie ve společenském dialogu se vždy vyplatí, což by prý mohlo začít fungovat i na naší domácí politické scéně.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jan Štěpán

Připouštíte, že policie někdy selže

V poslední době je to bohužel čím dál častější jev. Vy za ním vidíte generační obměnu. Co ale třeba vyčerpanost policistů? Podle mě jich máme málo. Není třeba vyřešit i toto? A co třeba jejich financování?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zaměstnanci Škodovky půjdou v úplně jiných průvodech... Ivan Hoffman vidí budoucnost, která nebude rozpustile duhová

17:10 Zaměstnanci Škodovky půjdou v úplně jiných průvodech... Ivan Hoffman vidí budoucnost, která nebude rozpustile duhová

POHLED IVANA HOFFMANA Tento týden se v Praze odehrává týden duhové hrdosti Prague Pride a Ivana Hoff…