Obama chce válku. Na Ukrajině jsou zbraně z USA už dávno, píše americký novinář na prokremelském webu

17.02.2015 15:56

Prokremelský server Sputnik publikoval rozhovor s americkým novinářem a spisovatelem Stephenem Lendmanem, podle kterého Washington od samého počátku konfliktu poskytuje Ukrajině zbraně. Pád Janukovyčova režimu mají dle jeho názoru na svědomí americké tajné služby.

Obama chce válku. Na Ukrajině jsou zbraně z USA už dávno, píše americký novinář na prokremelském webu
Foto: Fanpop
Popisek: Americký prezident Barack Obama

"Washington zbraně Ukrajině dodává od dubna loňského roku a možná už dříve. V rámci naplánování majdanské revoluce. Když tedy americký prezident Barack Obama hovoří o tom, že o dodávkách zbraní se zatím jen uvažuje, tak prostě lže," obviňuje Lendman prezidenta Obamu ve chvíli, kdy média informují o jednání mezi USA a Ukrajinou o dodávkách zbraní. Dále tvrdí, že dodávané zbraně nemají obranný, ale naopak útočný charakter. Americká média prý o celé situaci informují krajně neobjektivně. "Naše média samozřejmě ze všeho zlého viní Rusko. Jejich informování je skutečně skandální. Nepamatuji si za celý svůj život, že by to někdy bylo horší. Od začátku je to jedna velká lež a propaganda," tvrdí Lendman, který je autorem knihy Ukrajinský bod zlomu, jež nese podtitulek "Kterak kvůli světové nadvládě riskují Spojené státy třetí světovou válku“.

Podle Lendmana je téměř jisté, že dojde v nejbližších dnech ze strany Kyjeva a Spojených států k opětovné eskalaci napětí. "Ukrajinští vojenští jestřábi z Pravého sektoru a podobně smýšlejících extremistických skupin podmínky minské dohody o příměří odmítnou dodržovat. Hodlají dál pokračovat v boji. Můžeme čekat, že z rozpoutání konfliktu obviní Rusko," předvídá Lendman. Za téměř jisté považuje, že budou Spojené státy Ukrajině i nadále dodávat těžké zbraně. "Stovky amerických vojenských expertů přicházejí na Ukrajinu se záminkou výcviku její armády. Je však bez diskuze, že další stovky členů amerických speciálních sil jsou dávno na místě," tvrdí Lendman.

Celý text v angličtině najdete ZDE.

Klíčovou otázkou dle něho zůstává, jestli se prezident Obama rozhodne pro přímé zapojení amerických vojáků do ukrajinského konfliktu. "Odhaduji, že pokud proruští rebelové budou i nadále tlačit ukrajinskou armádu do defenzivy, Obama do Donbasu americké vojáky vyšle i oficiálně," míní Lendman. Takové rozhodnutí dle jeho názoru může způsobit vážnou konfrontaci mezi Západem a Východem. "Brzy se můžeme ocitnout uprostřed třetí světové války. Lhostejno, jestli si ji někdo přeje či nepřeje. Globální konflikty vznikají přesně tímto způsobem. Neokonzervativci ve Washingtonu jsou bohužel schopni všeho," obává se Lendman.

Lendman je stran budoucího míru v oblasti východní Ukrajiny značně skeptický. "Jsem bohužel přesvědčen, že navzdory značnému diplomatickému úsilí prezidenta Putina, ministra zahraničí Lavrova a dalších ruských diplomatů je šance na trvalý mír mizivá. Obama chce válku, nikoli mír. Donbas je jeho válka a rozhodně ji neodstartoval proto, aby ji vyřešil mírovou cestou. CIA, FBI a speciální americké jednotky jsou přítomny přímo v Kyjevě, kde se podílí na připravě, realizaci a řízení bojů," uzavřel Lendman.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sekta nedotknutelných z Kavčích hor. Otřesné svědectví, co se dělo ve Sněmovně kolem schvalování zpráv

20:17 Sekta nedotknutelných z Kavčích hor. Otřesné svědectví, co se dělo ve Sněmovně kolem schvalování zpráv

Česká televize a její rada se chová jako sekta nedotknutelných, která odmítá poslancům odpovědět na …