Obama obvinil Moskvu z nečinnosti a zdůvodnil sankce

17. 7. 2014 6:55

Rusko nepřijalo žádné kroky ke zmírnění napětí na Ukrajině a musí pochopit, že jeho jednání nezůstane bez následků. V komentáři k rozšíření protiruských sankcí to ve středu v Bílém domě prohlásil prezident USA Barack Obama. Moskva podle prezidenta nepřijala žádné kroky k uklidnění situace navzdory opakovaným výzvám z Evropy i USA.

Obama obvinil Moskvu z nečinnosti a zdůvodnil sankce
Foto: KPR
Popisek: Prezident Miloš Zeman s americkým prezidentem Barackem Obamou ve Varšavě
reklama

Sankce proti Rusku jsou podle Obamy "významné a cílené". Podle sdělení amerického ministerstva financí zasahují klíčové ruské podniky, banky a zbrojovky a rovněž několik činitelů Kremlu, tajné služby a ruského parlamentu. Mezi postiženými osobami jsou i předáci samozvané Doněcké lidové republiky na východě Ukrajiny.

Prezident Obama se rovněž vyslovil ke komplikovanému jednání s Íránem, které podle něj potrvá i po 20. červenci, kdy mělo původně skončit. Rozpory v názorech jsou značné a "mnoho práce je ještě třeba udělat," řekl Obama.

Obama je pro příměří mezi Izraelci a Palestinci

Podle původních plánů měla být do neděle uzavřena konečná dohoda s Íránem o jeho jaderném programu. Loni na podzim se podařilo přimět Teherán k částečným ústupkům, což umožnilo na šest měsíců zmírnit protiíránské sankce. K jejich úplnému zrušení je však potřeba trvalá dohoda o omezení sporného íránského programu.

Americký prezident v projevu podpořil egyptské snahy o dojednání příměří mezi Izraelci a Palestinci. Podpořil právo židovského státu na obranu před raketovými útoky Hamasu a prohlásil, že "žádný stát na světě nemůže žít v podmínkách každodenního bombardování".


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pořád tu bude někdo udávat a buzerovat. Rudí Piráti a to jejich béčko z TOP 09... Xaver s prezidentem Klausem rozjeli show

17:38 Pořád tu bude někdo udávat a buzerovat. Rudí Piráti a to jejich béčko z TOP 09... Xaver s prezidentem Klausem rozjeli show

Prezidentu Václavu Klausovi se nechce věřit, že máme tak hloupou politickou elitu, že by byla ochotn…