Obama přiletěl za spojencem do Saúdské Arábie. A čekal na něho jen guvernér, král nepřišel

21.04.2016 17:55

Americký prezident Barack Obama odletěl do Saúdské Arábie s cílem uklidnit napjaté vztahy se svými spojenci, dostalo se mu však přivítání, které jasně ukázalo názor Saúdů na prezidentovu přítomnost. Místo toho, aby jej přivítal sám král Salman, přišel k prezidentskému speciálu na letiště jen starosta Rijádu. A král mezitím vítal spojence z Perského zálivu. Informuje agentura Reuters.

Obama přiletěl za spojencem do Saúdské Arábie. A čekal na něho jen guvernér, král nepřišel
Foto: Fanpop
Popisek: Americký prezident Barack Obama

Prezident Obama se vydal na svoji čtvrtou a zřejmě poslední oficiální návštěvu Saúdské Arábie s cílem projednat s tamním králem Salmanem hrozby, které představují nejen Islámský stát nebo Írán.

Na letišti jej však nepřivítal sám král, který se věnoval delegaci monarchů z Perského zálivu, nýbrž jen guvernér Rijádu, což byl jakýsi náznak toho, jak Saúdové vnímají návštěvu amerického prezidenta.

Většina monarchií zálivu je totiž zklamaná počínáním USA, které už jejich zájmy nehájí zdaleka tak silně jako dříve, což vedlo ke vzestupu jejich úhlavního nepřítele, šíitského Íránu.

Obama přitom sám nedávno popsal některé státy Perského zálivu a dokonce i Evropy jako „vyžírky“, kteří jen volají po pomoci z USA a nic ale za ni nenabídnou. Podle Bílého domu však vůdci obou zemí stvrdili své dlouhotrvající spojenectví, i přestože Obama naléhal na to, aby země Perského zálivu uklidnily sektářské tendence a přestaly brojit proti Íránu, což by umožnilo soustředit se na boj s ISIS.

Není však známo, jestli spolu jednali o novém americkém zákonu, podle kterého je za útoky na obchodní centrum, ke kterým došlo 11. září 2001, spoluzodpovědná právě Saúdská Arábie.

Obama se v Saúdské Arábii účastní i summitu GCC, společenství sunnitských monarchií Perského zálivu, které vnímají Írán jako nepřítele. Ten podle nich destabilizuje region svými mocenskými tendencemi, což je pohled, který sdílejí i USA.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: spa

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Podvod, tunel a Witowská. Babiš sejmul víc lidí najednou

19:23 Podvod, tunel a Witowská. Babiš sejmul víc lidí najednou

Tradičně jako každý týden i první neděli po volebním víkendu předseda vlády Andrej Babiš přivítal sv…