Obama se loučil s Merkelovou. Ta děkovala za pomoc jeho tajným službám

17.11.2016 19:36

Končící americký prezident Barack Obama se přijel do Evropy rozloučit. Po Řecku navštívil i Německo. Poděkoval německé kancléřce Angele Merkelové za to, jak se postavila k řešení uprchlické krize. Vývoj Německa po roce 1945 označil za příklad toho, jak se země zničená válkou dokáže opět postavit na nohy. Merkelová na oplátku poděkovala Obamovi za pomoc amerických tajných služeb v boji s terorismem.

Obama se loučil s Merkelovou. Ta děkovala za pomoc jeho tajným službám
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Obama - Merkelová
reklama

44. prezident Spojených států Barack Obama a německá kancléřka Angela Merkelová si vzájemně poděkovali za spolupráci, Obama Merkelovou pochválil za to, jak zodpovědně se lidé postavili k uprchlické krizi. „Nejste v tom sami, i jiné země se to snaží řešit,“ ujišťoval Merkelovou na společné tiskové konferenci. Ocenil také roli, kterou Merkelová sehrála při řešení ukrajinské krize.

Evropská unie je jeden z největších úspěchů, věří Obama

„Tohle je moje šestá návštěva Německa a určitě nebude moje poslední. I napošesté se mi totiž podařilo minout Oktoberfest, který rád navštívím. Myslím, že jako exprezident si to víc užiju... Chci poděkovat německému lidu za to úžasné partnerství mezi našimi zeměmi. Tento kontinent byl znovu vystaven a mohl vykročit ke skvělé budoucnosti. To ukazuje, že USA a Evropa mají společné hodnoty... Principy, na kterých stojí naše společnosti, jsou úplně stejné... Evropská unie je jeden z největších úspěchů, jaký byl dosažen, ale není to samozřejmě. Tento projekt musíme dál kultivovat,“ žádal Obama nejen Němce.  

Pár slov padlo skutečně i k Ukrajině a k Sýrii. „Jsme nadále po boku s ukrajinským lidem a hovořili jsme o tom, že si každý stát má sám určit svou budoucnost,“ zdůrazňoval odcházející prezident. Také syrský lid by měl mít možnost určit si svůj další osud a to, co teď dělá vláda Bašára Asada na území tohoto státu, označil Obama za hrozné.  

TTIP bude dříve či později uzavřena, věří Merkelová

Dáma na oplátku poděkovala Obamovi za spolupráci v boji s terorismem a stejně tak v rozvíjení ekonomických vztahů. Kancléřka považuje za důležité, že se podařilo uzavřít obchodní dohodu mezi EU a Kanadou známou pod zkratkou CETA. Stejně tak doufá, že se dříve či později podaří uzavřít i dohodu se Spojenými státy. Tato dohoda je známá pod zkratkou TTIP.

 „Pokročili jsme velmi kupředu při jednáních o této dohodě a jsem si naprosto jistá, že ji jednoho dne uzavřeme,“ zdůraznila Angela Merkelová, když stála po boku prezidenta Obamy.

Sluší se ovšem dodat, že nově zvolený prezident Donald Trump v předvolební kampani nenechal na dohodě TTIP nit suchou, takže její osud je více než nejistý. Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) k této dohodě poznamenal, že už nevěří v její prosazení.

„Německo se zapojuje do boje proti Islámskému státu. Víme také, že USA nesou hlavní tíhu, a proto beru vážně apel prezidenta na to, aby se země spojené v NATO v budoucnu více angažovaly na tomto poli. Spolupracovali jsme i v Afghánistánu a velice úzce jsme spolupracovali v otázce anexe Krymu,“ připomněla divákům Merkelová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To už dál nevydržíme, tuší Šmucler. Navrhuje změnu, která bude zajímat hlavně důchodce

21:36 To už dál nevydržíme, tuší Šmucler. Navrhuje změnu, která bude zajímat hlavně důchodce

Prezident České stomatologické komory a nově také člen krizového štábu Roman Šmucler volá po uvolněn…