44. prezident Spojených států Barack Obama a německá kancléřka Angela Merkelová si vzájemně poděkovali za spolupráci, Obama Merkelovou pochválil za to, jak zodpovědně se lidé postavili k uprchlické krizi. „Nejste v tom sami, i jiné země se to snaží řešit,“ ujišťoval Merkelovou na společné tiskové konferenci. Ocenil také roli, kterou Merkelová sehrála při řešení ukrajinské krize.
Evropská unie je jeden z největších úspěchů, věří Obama
„Tohle je moje šestá návštěva Německa a určitě nebude moje poslední. I napošesté se mi totiž podařilo minout Oktoberfest, který rád navštívím. Myslím, že jako exprezident si to víc užiju... Chci poděkovat německému lidu za to úžasné partnerství mezi našimi zeměmi. Tento kontinent byl znovu vystaven a mohl vykročit ke skvělé budoucnosti. To ukazuje, že USA a Evropa mají společné hodnoty... Principy, na kterých stojí naše společnosti, jsou úplně stejné... Evropská unie je jeden z největších úspěchů, jaký byl dosažen, ale není to samozřejmě. Tento projekt musíme dál kultivovat,“ žádal Obama nejen Němce.
Pár slov padlo skutečně i k Ukrajině a k Sýrii. „Jsme nadále po boku s ukrajinským lidem a hovořili jsme o tom, že si každý stát má sám určit svou budoucnost,“ zdůrazňoval odcházející prezident. Také syrský lid by měl mít možnost určit si svůj další osud a to, co teď dělá vláda Bašára Asada na území tohoto státu, označil Obama za hrozné.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
ČT , EU , Merkelová , Německo , Obama , terorismus , USA , CETA , TTIP , Islámský stát
autor: mp
To jako celou EK a vůbec celou EU řídí jeden člověk?
Vy tvrdíte, aspoň jsem si to zde přečetla, že podle vaší frakce by Ursula von der Leyen měla skončit, aby se Brusel vrátil nohama na zem a pracoval pro občany, ne proti nim. To její odvolání ovlivní celé fungování a politiku EU, které, souhlasím s vámi, je třeba změnit?
Další články z rubriky

8:44 Kdo tohle vyjednal, proboha? Češi zjistili pravdu o zelenině z dovozu
Včera ParlamentníListy.cz přinesly čtenou reportáž o zkušenostech českých dovolenkářů v Itálii. Mezi…
- 10:00 Blackout jako politická povodeň. Vitásková u Bobošíkové: Nešlo o vodič, ale o kapitulaci před Bruselem
- 8:20 Veleba: Náš účel v EU? Aby západ udržel svou výrobu. Dotujeme bodláky
- 13:23 Další proukrajinské účty pro Fialu. Na stole rumunský scénář?
- 14:00 Kuchaře z Prostřeno v exekuci udělal jednatelem. A létaly miliony
- 10:53 449 Kč za knihu myšlenek Petra Fialy. Premiérův „spolek pro moderní politiku“