Obamo, musíme se stáhnout. Všude nás nenávidí. A hrozí bankrot naší země, říká vlivný pravičák z USA Ron Paul

13.08.2014 9:00

Bývalý kongresman a kandidát na prezidenta USA Ron Paul se včera vyjádřil k tématu současné situace v Iráku krátce poté, co americký prezident Barack Obama veřejně posvětil letecké údery na předem vybrané cíle islámských bojovníků z Islámského státu v Iráku a Sýrii (ISIS).

Obamo, musíme se stáhnout. Všude nás nenávidí. A hrozí bankrot naší země, říká vlivný pravičák z USA Ron Paul
Foto: archiv
Popisek: Americký republikánský prezidentský kandidát Ron Paul z Texasu
reklama

Anketa

Který z následujících státníků minulosti je vám nejbližší?

hlasovalo: 15222 lidí

Ron Paul míní, že by si Spojené státy měly přečíst některé knihy o historii. Tam se podle něj mohou dozvědět, jak řešit eskalující krizi v Iráku. Jako první krok by podle něj mělo následovat okamžité stažení amerických vojsk ze země. „Domnívám se, že na to, abychom napravili všechny omyly americké zahraniční politiky v Iráku za posledních 24 let, je poněkud pozdě. Byl jsem od samého začátku, tedy od roku 1990, proti, abychom se v Iráku vojensky angažovali. Jsem totiž odpůrcem jakékoli zahraniční intervence amerických vojsk. Měli bychom se jednoduše starat sami o sebe,“ řekl Ron Paul.

„Nemyslím si, že naše opětovná přítomnost v Iráku něco vyřeší. Obávám se, že to skončí jen další eskalací násilí. Především proto, že fanatici z ISIS na místo posílají další a další vojáky," sdělil americký konzervativec Paul ze svého soukromého studia v Texasu. Prezident Obama se před i po schválení leteckých úderů nechal slyšet, že jejich cílem není stát se rozhodující silou v celém konfliktu mezi iráckou vládou a ISIS. S tím Paul v podstatě souhlasí. „Měli bychom ovšem irácké armádě přenechat nejenom hlavní, ale veškerou iniciativu. Nechme to prostě na nich. My jsme se snažili již dost dlouho a přineslo nám to pouze spoustu utracených peněz a zmařených životů amerických vojáků i iráckých obyvatel. V Iráku vládne chaos a nepořádek,“ je přesvědčen Paul.

Celý článek v angličtině najdete ZDE.

Podle Paula není dobrým řešením ani skrytá podpora jednotlivým protiislamistickým uskupením. „Poslali jsme jim spoustu zbraní a některé z nich se nakonec dostaly do rukou bojovníků z ISIS. Proto je podle mého názoru nejlepší, pokud se nebudou Spojené státy v podobných mezinárodních konfliktech angažovat vůbec. Měli bychom se zaměřit na obranu naší národní bezpečnosti. To ovšm neznamená, že se budeme nadále zapojovat do občanských válek po celém světě. Čím dříve se z Iráku dostaneme, tím lépe. My přece neneseme morální ani jinou odpovědnost za lokální války na druhém konci světa. To opravdu nemá nic společného s hájením naší národní bezpečnosti. Současná americká zahraniční politika ji naopak sama ohrožuje a vzhledem k astronomickým výdajům může způsobit bankrot celé naší země,“ kritizuje Paul ostře Obamovu administrativu. 

Ron Paul je rovněž přesvědčen, že neustálé vměšování americké zahraniční politiky do záležitostí Iráku a dalších zemí v regionu pouze nahrává Al-Káidě. Tato nechvalně proslulá teroristická organizace podle jeho názoru může kvůli častým americkým intervencím snáze rozdmýchávat protiamerické nálady. „To je přesně to, co Usáma bin Ládin chtěl. On si vyloženě přál, abychom se nechali vtáhnout do podobných konfliktů. Chtěl, abychom skončili v Iráku stejně jako Sověti v Afghánistánu v 80. letech minulého století. Je na čase, abychom si přiznali, že intervenční politika selhala," uvažuje Paul.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Demonstrace proti Křečkovi: Do studia ČT dorazil Zahradil a začalo to: Minář hodil zpátečku, když najednou začal říkat...

10:55 Demonstrace proti Křečkovi: Do studia ČT dorazil Zahradil a začalo to: Minář hodil zpátečku, když najednou začal říkat...

Podle spolku Milion chvilek nedávné zvolení Stanislava Křečka ombudsmanem přispělo k cílenému rozvra…