Občane Schwarzenbergu, občane Kalousku... Provokatéři a nelegální domobrana, účtují Armádní noviny s akcí bývalých vojáků, kteří hrozí ,,válkychtivým" politikům

07.05.2015 16:10

Na počátku letošního roku se ustavilo občanské sdružení „Českoslovenští vojáci v záloze proti válce plánované velením NATO“. Na svých stránkách jednoznačně hlásá: „Jsme proti válce! Nepřátelé nejsou ruští vojáci, ale naši politici.“ Reakce na toto seskupení na sebe nenechala dlouho čekat.

Občane Schwarzenbergu, občane Kalousku... Provokatéři a nelegální domobrana, účtují Armádní noviny s akcí bývalých vojáků, kteří hrozí ,,válkychtivým" politikům
Foto: Hans Štembera
Popisek: Marek Obrtel
reklama

Účastníci akce vysílají několik jednoznačných vzkazů. Jsme vojáci s výcvikem, hlásají například. Zmiňují, že se učili používat zbraně na obranu vlasti. „V naší přísaze, kterou stále ctíme, není ani zmínka o NATO a útočných válkách na cizím území,“ upozorňují.

Dále českoslovenští záložáci ohlašují, že jsou občané s názorem a odmítají agresivní a proválečnou politiku české a slovenské vlády pod taktovkou USA a EU. Pak zdůrazňují, že nejsou v aktivní službě, a tudíž nepodléhají armádnímu velení, kterému se ani necítí být zavázáni. „Nenecháme zabíjet bezbranné. Své napřátele známe,“ končí manifest.

Přečtěte si jej celý ZDE

Na počátku května uspořádali záložáci setkání na jižní Moravě, kde jmenovali svým velitelem podplukovníka Marka Obrtela. Tento bývalý vojenský lékař a účastník mnoha zahraničních misí na přelomu roku zaujal svým gestem, když vrátil vyznamenání z akcí NATO na protest proti jeho politice.

Na webu organizace se objevuje též varování všem současným politikům, proti kterým protestují: Občane Schwarzenbergu, občane Kalousku, občane Štětino a vy ostatní, co voláte po boji s Ruskou federací. Neumíte si ani představit, jakou sílu jste proti sobě postavili," varuje se na webu.

VIDEO ZDE

Na iniciativu záložáků Československé armády zareagoval web Armádní noviny, který se věnuje tématu vojenství, nemá však nic společného s Armádou České republiky. Ten hned na úvod iniciativu záložáků pojmenovává velmi tvrdě: „Na půl cesty k občanské válce“ a rovněž varuje, že „Provokatéři zakládají ohně, z nichž obviňují státníky“. Jde prý o „rádoby dojemnou“ iniciativu svolávající „lidi dobré vůle“. To však prý nemůže zastřít, že se je to pokus zřídit v zemi domobranu s jednoznačným cílem postavit se státním autoritám.

Obzvlášť alarmující prý je, že se členové iniciativy hlásí nejen k neexistujícímu státu ČSSR, ale rovněž otevřeně deklarují vůli plnit závazky Varšavské smlouvy. Přitom se dovolávají přísahy mimo jiné hlásající „bránit socialistický řád proti každému nepříteli“ nebo „bojovat po boku Sovětského svazu a ostatních socialistických zemí“. Toto prý lze považovat za akt směřující proti současné České republice a jejímu systému.

Komentář na Armádnínoviny.cz ZDE

„Znepokojivé ale je, že se iniciativa snaží přenést idey paktu, v jehož rámci došlo v roce 1968 k okupaci Československa, do současné reality,“ píše se též v reakci.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Takto mluvit s Ruskem nemá smysl, ozvalo se z Moskvy. A to ještě netušili, co schválí český  Senát

20:20 Takto mluvit s Ruskem nemá smysl, ozvalo se z Moskvy. A to ještě netušili, co schválí český Senát

Nový ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) dnes ruskému velvyslanci v České republice Alexandru Zm…