Občane, tvůj hlas neplatí! První skandál eurovoleb: Problém s volebními lístky

23.05.2019 9:31

Vadné volební lístky komplikují volby v Prostějově. Seznam kandidátů s nejvyššími pořadovými čísly byl natištěn křivě, a tak se pořadová čísla některých kandidátů dostala mimo papír. Není je tak možné označit a hlas by byl neplatný. K volebním lístkům se vyjádřila i kandidátka do Evropského parlamentu Klára Samková.

Občane, tvůj hlas neplatí! První skandál eurovoleb: Problém s volebními lístky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volební zákon, ilustrační foto
reklama

Na problém upozornil server iDnes.cz. „Evidentně je to chyba v tiskárně, kterou někdo přehlédl a hlasovací lístky roznesl do domácností. V tom množství lístků se to asi může stát,“ uvedla například jedna z voliček, která dané chybné lístky dostala. A Prostějovsko není jediné místo, kde se chybné lístky objevily. Problém je i na Ostravsku. 

„Platnost lístku záleží na druhu vady. Chybí-li některé podstatné údaje, třeba pořadová čísla kandidátů, která jsou důležitá pro udělování preferenčních hlasů, nelze lístek považovat za platný,“ řekl k tomu mluvčí Ministerstva vnitra Ondřej Krátoška s tím, že vadné lístky se řeší pokaždé. Vyrábí se celkem 520 milionů kusů. „Množství chybných sad hlasovacích lístků se pohybuje mezi 0,5 až 1 %,“ sdělil Krátoška.

Původní text ZDE.

Mluvčí prostějovské radnice Jana Gáborová k tomu dodala, že každý volič si může vyzvednout novou sadu hlasovacích lístků na evidenci obyvatel, nebo ve dny voleb přímo ve volební místnosti.

„Volební problém jsou vadné lístky... Prý... Ono to je, bohužel, poněkud složitější. V uplynulých 3 letech jsem byla opakovaně členkou volební komise. Mohu zodpovědně říci, že volební lístky jsou tištěné na takovém shit... to snad ani není papír, že je skutečně problém s jejich použitím. Jeden z největších problémů s lístky je ten, že jsou tak teničké, že se elektrostatickým nábojem k sobě slepují a vůbec si toho nemusíte všimnout a dáte omylem do obálky lístky dva... Z tohoto důvodu jsme nemálo hlasovacích lístků vyřazovali jako neplatných. Proto prosím na toto dejte pozor! Jinak obecně problém tkví v tom, že v 21. století hlasujeme tímto naprosto potrhlým způsobem,“ zmínila k problému s lístky advokátka Klára Samková, jež sama kandiduje do Evropského parlamentu.

Následně pak ještě chybné lístky ukázala, neboť se týkaly právě její kandidátky. „Tak už se mne pokusil v mém životě zaříznout ledaskdo ledasjak... ale že by to muselo být až tak, soudruzi, to možná ani nemyslíte vážně, že...“ poznamenala.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Volný vystoupil. Všichni v šoku: Organizovaný zločin! Chystá se provokativní umrtí pacientů... Tady se vyrábí další Breivik, jestli někomu rupne v kouli. Varuji vás

17:15 Volný vystoupil. Všichni v šoku: Organizovaný zločin! Chystá se provokativní umrtí pacientů... Tady se vyrábí další Breivik, jestli někomu rupne v kouli. Varuji vás

Poslanec Lubomír Volný dnes opět na plénu Poslanecké sněmovny hovořil bez roušky. Mluvil mimo jiné o…