Občané, zadržujte vodu. My to zaplatíme, vyzval ministr Brabec kvůli suchu

29.04.2020 13:35

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) na tiskové konferenci apeloval na všechny občany České republiky, aby státu pomohli se zadržováním vody v krajině. „My to budeme financovat, ale nemůžeme to sami realizovat,“ prohlásil Brabec s tím, že jinak budeme čelit nedostatku pitné vody. „Čelíme něčemu, co tady ještě nebylo,“ dodal ministr životního prostředí.

Občané, zadržujte vodu. My to zaplatíme, vyzval ministr Brabec kvůli suchu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Richard Brabec, místopředseda vlády a ministr životního prostředí

Česko podle vědců prochází obdobím nejhoršího sucha za posledních 500 let. Podle Brabce je situace opravdu katastrofická. „Pokud se nestane zázrak, pokud teď nebude dva měsíce v kuse pršet, tak budeme čelit vysychajícím řekám a některé malé toky vyschnou úplně. Budeme řešit situaci, kdy budou desítky nebo stovky obcí muset být zásobovány cisternami, protože ty jejich zdroje vyschnou,“ prohlásil Brabec na tiskové konferenci.

„Je nutné probrat aktuální připravenost na možný stav zásobování pitnou vodou. Zatím máme dobře naplněné přehrady, ale samozřejmě ty vodní průtoky jsou velmi slabé. Musíme bát připraveni na tyto scénáře. Ale čelíme nečemu, co tady ještě nebylo,“ tvrdí Brabec a odkazuje také na kůrovcovou kalamitu, která podle něj v takovém rozsahu v českých zemích nikdy nebyla.

Podle ministra životního prostředí je důvodů sucha hned několik. „Mění se klimatické proudění, od západu k nám proudí méně toho vlhkého vzduchu, pozorujeme, že je méně rosy, celkově je prostě té vody méně,“ vysvětloval s tím, že neporučíme větru dešti.

„Musíme se připravit na kombinaci vzrůstající teploty a úbytku srážek, musíme se také připravit na to, že ten vodní objem častěji spadne najednou během pár hodin,“ dodal Brabec, že se musíme naučit tu vodu zachytit.

„Proto vyzývám obce, města, kraje, podnikatele, občany, využívejte našich programů, které máme, a zachytávejme v maximální možné míře vodu všude v krajině. My budeme těch projektů dělat další desítky tisíc, ale nezmůžeme to všechno sami. My to budeme financovat, ale nemůžeme to sami realizovat,“ apeloval Brabec.

Brabec poté dodal, že i vzhledem k probíhající pandemii bychom se měli zamyslet, jestli nám tím příroda nedává něco najevo. „Bez vody nebude život a je to pro stát největší výzva, které bude v následujících letech čelit,“ dodal na závěr tiskové komference.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Makat jen z kanclu! zavelel prý Stanjura a odjel do Opavy

13:30 Makat jen z kanclu! zavelel prý Stanjura a odjel do Opavy

Respektovaný ekonomický publicista Miroslav Motejlek se pustil do ministra financí Zbyňka Stanjury (…