Obce kritizují vládní protikorupční novelu

07.10.2012 6:38

Korupční jednání by měla už na radnicích zarazit novela zákona o obcích a krajích. Jejich zástupci s navrženou podobou zákona nesouhlasí. Vadí jim nová pravidla prodeje majetku. Nově budou moci prodávat jen skrze veřejnou dražbu. Nechtějí ani budoucí podobu žalob o náhradu škody. Zákon chce vláda schválit po jednání s městy a obcemi. Informuje na svém webu ČT 24.

Obce kritizují vládní protikorupční novelu
Foto: mesto-rakovnik.cz
Popisek: Budova radnice ve městě Rakovník

Novela zákona o obcích by měla pomoci v boji proti korupci. Pokud vláda najde shodu s radnicemi, měla by začít platit od roku 2014.

Obce varují, že by jejich majetek mohl končit u spekulantů

Obce se ale například obávají, že si kvůli novele nebudou moci stanovit podmínky prodeje. V dražbě budou určovat jen cenu. Nemovitosti prodané přes dražbu by tak mohly končit u spekulantů.

Dalším bodem jsou žaloby podávané, když městu nevýhodným prodejem vznikla škoda. Teď k nim můžou přistoupit jen kupující a prodávající. Novela to umožní i zastupitelům, kteří budou moci napadnout obchod, pokud budou mít podezření, že radní bez jejich vědomí podepsali nevýhodnou smlouvu.

„Pokud to bude činit každý zastupitel, tak si uvědomme, že většina procesů bude zablokována, například šikanózním jednáním jednoho zastupitele. Než se o věci rozhodne, bude to trvat tři, pět nebo sedm let," varuje na ČT 24 Jeroným Tejc z ČSSD.

Města vítají zprůhlednění dlouholetých pronájmů

Obce se naopak shodly s vládou na zprůhlednění dlouholetých pronájmů. O nich by kromě radních za zavřenými dveřmi měli rozhodovat také zastupitelé na veřejném jednání. Nedošlo by tak k situaci v Praze, kde se platí 4,5 miliardy za pronájem budovy po úředníky na dvacet let dopředu.

Novela také zavádí povinné zveřejňování některých smluv. Radnice by nově měly jejich obsah dávat na internet nejpozději do 15 dnů od uzavření smlouvy. Veřejnost by se také měla dostat k výstupům z jednání rady obce i kraje. Lidé si budou moci přečíst, jak každý zastupitel pro konkrétní návrhy hlasoval.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vfe

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tak takhle to máte s tou EU. Miroslav Kalousek se prořekl, podle koho se řídí

15:20 Tak takhle to máte s tou EU. Miroslav Kalousek se prořekl, podle koho se řídí

Politické drama na Twitteru. Europoslanec Jan Zahradil se špičkoval s předsedou poslaneckého klubu T…